www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Şeker hastalığına bağlı böbrek hasarı
Şeker hastalığına bağlı gelişen böbrek hastalığına “diyabetik nefropati” adı verilir. Şeker hastalığı vücutta birçok doku ve organı etkilediği gibi böbrekleri de etkilemektedir. Normal ve sağlıklı böbreklerde vücudun atıklarını süzen filtreler bulunur. Bu filtreler vücuda yararlı maddeleri tutup, atılması gereken maddeleri geçiren sistemlerdir. Ancak, şeker hastalığında ortaya çıkan yüksek kan şeker düzeyi bu sistemlerin hasar görmesine yol açar. Meydana gelen hasar şiddetlendikçe, böbrek fonksiyonları bozulmaya başlar. Meydana gelen fonksiyon bozukluğu şeker hastalığına bağlı olduğu için diyabetik nefropati adını alır.Diyabetik nefropati belirtileri nelerdir ?glomerül

Şeker hastalığı sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu sebeple böbrek fonksiyonları ciddi bir hale gelene kadar çok da fazla belirti vermez. Hasar ilerledikçe görülen belirtiler şunlardır:

Ayaklarda şişme,
Zayıflık,
İştah kaybı,
Mide bulantısı,
Uykusuzluk.

Diyabetik nefropati teşhisi nasıl konur ?

Böbrekler normal ise idrarda protein bulunmaz. Böbreklerde meydana gelen hasar, idrarda protein çıkmasına sebep olur. İdrarda protein testi yanında, üre ve kreatinin gibi kan testleri de böbrek fonksiyonlarının normal olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. 

Böbrek hasarının yavaşlatılması için neler yapılabilir ?

Kan şeker düzeyinin normal sınırlar içinde tutulmasına çalışılmalıdır. Verilen ilaçlar ve diyet programının sıkı bir şekilde takip edilmesi ile kan şeker düzeyi hedeflenen sınırlar içinde tutulabilir. Böylece kan damarlarının zarar görmesi engellenebilir.
Verilen diyet sağlıklı bir şekilde uygulanmalıdır. Şeker hastalığına bağlı böbrek bozukluğu bulunan kişilerin protein tüketimleri kontrol altında olmalı ve önerilen şekilde azaltılmalıdır.
Fiziksel olarak aktif olunmalı ve her gün gerekli fiziksel aktiviteler yapılmalıdır.
Doktorunuzun önerileri harfiyen yerine getirilmelidir.

Böreklerin fonksiyon kaybı nelere sebep olur ?

Hereken önlemler yeterince uygulamadığında şeker hastalığı böbreklerinizin işlev kaybetmesine yol açabilir. Bu durumda böbrekler vücutta biriken ve böbreklerle atılması gereken atıkları vücuttan uzaklaştıramaz. Bu durumda, yukarıda yazılan belirtiler daha da ağırlaşır. Kan dolaşımında üre ve kreatinin miktarları artar. Böbrek yetmezliği gelişir. Atıkların vücuttan uzaklaştırılması için diyaliz adı verilen işlemin yapılması gerekir. Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , ,


Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree