Sperm Nedir

Sperm, bilimsel adı ile spermatozoon, erkek üreme hücresine verilen isimdir.

Spermler yoğun kıvamda bir sıvının içinde bulunurlar. Bu sıvının ismine meni ya da ersuyu denir. Sperm hücresi erkeklerin erbezlerinde (testis) oluşur ve hücrelerin üretimi erkek bireyin ergenlik çağına girmesi ile başlar, yaşam boyu kesilmeden devam eder.

Üretilen spermler bir kesede toplanır ve boşaltılmaya hazır beklerler. Bir spermin üretimi yaklaşık 74 gün kadar sürer. Sperm hücreleri gözle görülemezler,ancak özel mercek ve düzeneği olan mikroskop altında görülüp incelenebilirler.

sperm hücresi

Sperm hücresi baş, gövde ve kuyruk olmak üzere 3 bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümleri ayrıntılı olarak açıklayacak olursak;

Baş kısmı sperm hücresinin 1/10 kadardır, kadın yumurta hücresi içerisine girme görevini yerine getirir ve yumurtanın dış kısmını eritici maddeler içerir. Döllenme sırasında yumurtaya aktaracağı erkeğin kalıtım özelliklerini taşıyan 23 adet kromozomu içerir.

Gövde kısmı, spermin canlı kalması ve güçlü hareket yeteneği için enerji sağlar.

Kuyruk kısmı, hem sarmal hemde kırbaç hareketi dediğimiz sağa sola hareketi yaparak spermin ilerlemesini sağlar. Kuyruğun güçlü darbeleriyle erkek tohum hücresi olağan koşullar altında dakikada 3 mm kadar hızla ilerleyebilir.

Penis kökündeki kasların kasılması ile dışarıya atılan ejakülat (meni) normalde 2-6 ml hacminde olup ilk atılma esnasında koyu kıvamlıdır.Ejakulat adı verilen sperm sıvısında mililitrede ortalama 50 milyon sperm hücresi bulunur. Vajina içine boşalan bu spermlerden, yalnızca bir tanesi yumurta içine girerek döllenmeyi oluşturur. İlişkiyi takip eden 16 saat sonrasında bile canlı sperm hücrelerinin vajina içinde görülmesi mümkündür.

sperm hucresi

Sperm sayısının mililitrede 20 milyonun altında ve, hareketliliğin % 30’un altında olması anormal kabul edilir. Spermin dölleme fonksiyonunu belirleyen en önemli faktör ise morfolojik yapısıdır. Bu parametrenin infertilite klinikleri tarafından değerlendirilmesi önem taşımaktadır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree