www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Stent takılmasının riskleri nelerdir?Stent takılması çoğu zaman hayat kurtarıcı bir işlemdir. Daralan damarlar nedeniyle meydana gelebilecek sağlık problemleri stent takılması ile çoğunlukla düzeltilir. Ancak stent takılmasının da belirli riskleri vardır. Bu riskler aşağıda sıralanmıştır.

 

Stent takılmasının riskleri:

Stent takılması için kullanılan kateterin damar içine sokulması için deri üzerinde açılan delikten kanama meydana gelebilir.

Stent takılması esnasında kalpte ritm bozukluğu meydana gelebilir.stent takilmasi riskleriStent takılması esnasında kullanılan boya maddesine alerjik reaksiyon olabilir.

Enfeksiyon gelişebilir.

Stent takılan damarda bir süre sonra tekrar tıkanıklık meydana gelebilir.

Stent takılan yerde damar içinde pıhtı oluşabilir. Bu pıhtı kalp veya beyin damarlarından birini tıkayarak kalp krizi veya inme gibi problemlere yol açabilir.

 

Stent takılanlarda pıhtı oluşumunu engellemek için ne yapılır?

Atardamar içine stent yerleştirildikten sonraki birkaç ay içinde stent takılan damarın içinde pıhtı meydana gelme riski vardır. Bunu engellemek için stent takılan kişilere aspirin veya kan pıhtılaşmasını önleyici ilaç verilir. Bu ilaçlar 1 aydan az olmamak üzere kullanılır.

İlaç kullanım süresi takılan stentin tipine de bağlı olarak 1 seneye kadar uzayabildiği gibi aspirin kullanımı yaşam boyu önerilebilir.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


loading...
Etiketler: , , , , ,


Yorum Yazınız

Comment Spam Protection by WP-SpamFree