www.hayatisaglik.com | kan tahlili, idrar tahlili, hastalıklar, sağlık bilgileri, beslenme, diyet.Tomografi hangi bölge ve organlara çekilir

Vücut içinin X ışınları yardımıyla görüntülenmesini sağlayan radyolojik yöntemlerden biri “bilgisayarlı tomografi“dir.

Daha çok kısa adı olan BT ismiyle tanınan tomografi zaman zaman İngilizce baş harflerinden oluşan kısaltma ile de anılır. Çeşitli hastalıkların teşhisinde kullanılan BT sayesinde vücutta bulunan anormal bir durum ortaya çıkarılabilir.

BT en hızlı ve doğru teşhis koyma araçlarından biridir. Günümüzde hastalıkların araştırılmasında olduğu kadar, çeşitli kazalardan sonra vücutta meydana gelen hasarın boyutlarının anlaşılmasında vazgeçilmez yöntemlerden biri haline gelmiştir.

BT sonuçları radyoloji uzmanları tarafından değerlendirilerek doktorların hastalıklara teşhis koymasını kolaylaştırır.

 

BT çeşitleri nelerdir?

Göğüs (toraks) BT:

Göğüs boşluğunda bulunan akciğerler, kalp, yemek borusu ve büyük damarlar göğüs BT ile incelenebilir. Adı geçen organların enfeksiyonları, kanser gibi hastalıkları, pulmoner emboli gibi damar tıkanmaları ve damarlarda bulunan anevrizmalar tespit edilebilir. Vücudun diğer bölgelerinde olan bir kanserin göğüs boşluğundaki organ veya dokulara yayılıp yayılmadığı da BT ile anlaşılabilir.

tomografi-cekimi

Karın (batın) BT:

Karın boşluğunda birçok hayati organ bulunur. Karaciğer, dalak, pankreas, böbrekler, böbreküsüt bezleri, mesane, kadınların yumurtalıkları, rahim ve tüpleri karın boşluğunda bulunan organların başlıcalarıdır. Kalpten çıkan ve kalbe geri dönen büyük damarlar da karın boşluğundan geçerler.

Sayılan organ ve dokuların enfeksiyonları, kistleri, abseler, tümörler, kanserler, karın içi kanamalar, yabancı cisimler, böbrek ve mesane taşları, idrar yollarına ait anormallikler Bt ile ortaya çıkarılabilir.

Karaciğer kanseri, karaciğerden kanamalar veya sarılığın sebepleri de Batın BT sayesinde tespit edilebilir.

Pankreas iltihaplanmaları ve pankreas kanserlerinin teşhis edilmesinde de karın bölgesine yapılan BT kullanılır.

Böbreküstü bezlerinin genişlemesi ve kanserlerinin tespitinde de batın BT işe yarar.

Dalak yaralanmaları ve dalak büyümeleri karın bölgesinin tomografisi ile ortaya çıkarılabilir.

Kadınlarda yumurtalıklar, rahim ve tüpler, erkeklerde prostat bezi alt batın BT ile görünür hale getirilerek hastalıklarının teşhisinde faydalı olur.

Kol ve bacak BT:

Omuzlar, dirsek, bilek ve eller dahil olmak üzere kol ve bacaklar ile diğer kemik yapıların çatlak, kırık veya diğer hastalıklarının teşhisinde BT sık kullanılan bir radyolojik yöntemdir.     

loading...


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


FaceBook ta paylaş


***Bu konu ile ilgili görüş bildirmek ve soru sormak için; alttaki YORUM FORMU 'nu kullanınız.


Etiketler: , , , ,


Yorum Yazınız

14 + 5 = ? (İşlemin sonucunu kutuya yazınız)