Açlık Kan Şekeri (AKŞ) nedir?

Açlık kan şekeri, kişinin aç olduğu dönemde kan dolaşımındaki şeker miktarını gösterir. Açlık kan şekeri düzeyi çeşitli hastalıklarda değiştiğinden, sağlık veya hastalık durumunun önemli bir göstergesidir. Açlık kan şekeri tahlili sağlık kuruluşlarında en fazla istenen tahlillerden biridir. Açlık kan şekeri, açlık kan glukozu olarak da bilinir.

Açlık kan şekeri tahlili yaptırmak için belirli bir süre aç kalmak gerekir. Aç kalma süresi en az 8 saat olmalıdır ancak çeşitli kaynaklarda 10-12 saat aç kalınması da önerilmektedir.

Bu sürenin sonunda alınan kan örneğinde yapılan testin sonucu doktor tarafından değerlendirilerek kişinin sağlık durumu, şeker hastası olup olmadığı, şeker hastası ise tedavinin başarısı gibi konularda bilgi sahibi olunur. 


Açlık kan şekeri tahlilindeki şeker nedir?

aclik kan sekeri

Şeker çoğu besinde bulunan veya kullanılan, tatlı tadında bileşiklere verilen genel isimdir. Aslında şekerler karbonhidrat adı verilen bir besin grubuna dahil olup, yapılarında belirli sayıda karbon (C), hidrojen (H) ve oksijen (O) bulundururlar.

Besinlerle vücudumuza giren karbonhidratların büyük miktarı “glukoz” adı verilen şekerdir. Karbonhidratların sindirimi ile ortaya çıkan glukoz yemek sonrası kısa bir sürede bağırsaklardan emilir ve kan dolaşımına geçer. Kan dolaşımında kan şekeri seviyesi artar. Sağlıklı bir yaşam için kanımızda dolaşan şeker düzeyinin belirli bir aralık içinde bulunması gerekir.

Yazının devamı için aşağıdaki “sonraki sayfa”yı tıklayınız.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

186 Yorum