Açlık Kan Şekeri (AKŞ) nedir?

Kan şeker seviyesi nasıl ayarlanır ?

Kan dolaşımındaki glukozun seviyesi insülin ve glukagon adı verilen hormonlar sayesinde ayarlanır. Bu hormonların pankreastan düzenli salgılanması ve vücutta işlev görmesi ile kan şeker düzeyleri besin alımından sonra aşırı derecede yükselmez veya bunun tam tersi, açlıkta hayatı tehdit edici derecede düşmez. Bu hormonlar açlıkta veya toklukta kan şeker düzeyinin ayarlanmasında görev yapar. Açlıkta; açlık kan şekeri, toklukta ise tokluk kan şekeri gibi tahliller sayesinde kişinin kan şeker seviyeleri belirlenebilir.  

 

Kan şekeri vücudumuzda ne işe yarar?

Glukoz vücudumuzdaki tüm hücreler için bir enerji kaynağıdır. Tüm doku ve organların işlev görebilmesi ve hücrelerin hayatını sürdürebilmesi için kan dolaşımında bulunan şekerden sağladığı enerjiye ihtiyacı vardır. 

akş nedir

Kan şeker düzeyi neden ölçülür?

Vücut fonksiyonları hakkında fikir vermesi açısından belki de en çok gerek duyulan ve doktorlar tarafından istenen test “açlık kan şekeri” (AKŞ) dir.

Test aç olarak yapılması gerektiğinden AKŞ olarak da bilinir. AKŞ testinde ölçülen madde kan dolaşımında bulunan “glukoz” düzeyidir.

Yazının devamı için aşağıdaki “sonraki sayfa”yı tıklayınız.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

186 Yorum