Ağız ve Diş Sağlığı İçin Önemli Bilgiler

Kaliteli bir yaşam sürdürmek için ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Günlük yaşantımızda ufak değişiklikler yaparak, dişlerimizi korumaya yardımcı oluruz. Böylece dişlerimiz uzun yıllar boyunca problem çıkartmadan sağlıklı kalırlar.

Diş sağlığı için neler yapılmalıdır?

ağız ve diş sağlığının önemi

Dişlerinize faydalı besinler tüketmeye çalışın.

Elma, armut, kereviz, havuç, karnıbahar, çilek ve benzeri meyve veya sebzelerin içinde bulunan lifler tükürüğümüzle birleşerek dişlerin temizliğine yardımcı olur, bakterileri öldürür. Bunlar faydalı besinlerdir.

Bazı yiyecekler, içecekler ise ağız ve diş sağlığımızı bozarak kötü yönde etkiler. Bunlara örnek verecek olursak kahve, çay, yaban mersini, frenk üzümü, turunçgillerin suları, gazlı içecekler (kola, fanta, gazoz gibi), kırmızı şarap dişler üzerinde lekeler bırakırlar ve kolay çürümesine sebep olurlar.

Dişlerinizi düzenli yeterli bir süre fırçalayın.

Dişlerin fırçalanmasını sıradan bir iş gibi; olsa da olur, olmasa da olur gibi düşünmeyin. Mutlaka yapılması gereken, sağlıklı yaşamın gereklerinden biri olarak düşünün.

Dişlerinizi fırçalamak için en az 2 dakikanızı ayırın ve gerçek anlamda dişlerinizi temizleyin. Fırçalama süresinde diş etleriniz kanarsa, dişleriniz sağlıksız demektir ama diş etlerinizi kanıyor diye fırçalamayı ihmal etmeyin.

Eğer diş kanamalarınız uzun süre devam ediyorsa mutlaka bir diş hekimine görünüp, tedavisini yaptırmalısınız.

Yazının devamı için “Sonraki sayfa” yı tıklayınız:

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

2 Yorum