Bozulmuş açlık şekeri nedir?

Normal bir kişinin açlık kan şekeri (AKŞ) 8-10 saatlik bir açlık dönemi sonrasında 70-100 mg/dL arasında olmalıdır.

En az 8-10 saatlik açlık sonrası açlık kan şekeri 100-126mg/dL arasında çıkarsa “bozulmuş açlık şekeri” adı verilen durum söz konusudur.

Bozulmuş açlık glukozu da denilen bu durum, kişinin açlık kan şeker düzeyinin normal sınırların üzerinde olmasına rağmen “şeker hastalığı” teşhisi koyduracak kadar yüksek olmamasıdır ve genellikle bu kişilerde “insülin direnci” adı verilen bir durum da vardır.

İnsülin direnci nedir? 

gizli şeker nedir

İnsülin direncinde, pankreas tarafından insülin üretilmesine rağmen hücrelerin insülin etkisine olan cevabı bozulmuştur. Bunun sonucu olarak insülin hormonu etkisi ile şeker hücre içine giremez ve kullanılamaz. (Bakınız. İnsülin direnci)

Hücre içine giremeyen şeker kan dolaşımında yüksek miktarda bulunur. İnsülin direnci erken dönemde bozulmuş açlık şekerine sebep olur.

Bozulmuş açlık şekeri neden önemlidir?

bozulmus aclik sekeri

Bozulmuş açlık şekeri olan kişilerin gelecek 10 yıllık dönemde şeker hastası olma ihtimali %30-50 dolaylarındadır. Bu sebeple bu döneme “prediyabetik” yani “diyabet öncesi” dönem adı verilir.

Bozulmuş açlık şekeri olan kişilerin kan dolaşımındaki şeker seviyesi şeker hastalığı teşhisi koyabilecek kadar yüksek değildir. Fakat bu kişilerin açlık kan şekeri 100-126mg/dL arasında çıktığı için şeker hastası olma ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple bu kişilerde “gizli şeker” varlığından söz edilir.

Özellikle ailesel yatkınlığı olan, yani anne veya babasında şeker hastalığı olan kişiler başta olmak üzere belirli aralıklarla açlık kan şekeri testi yaptırmak son derece önemlidir. Böylece, ilaç tedavisine başlamadan, yaşam biçimindeki değişiklikler ile şeker hastalığı başlangıcı geciktirilebilir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

7 Yorum