-->

Hastaneye Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Yorum Gönder
Zaman zaman kendimiz veya bir yakınımız hastalık sebebi ile hastaneye gitmek zorunda kalırız. Çoğu zaman, ön hazırlık yapmadan paldır küldür gittiğimiz için, hastanede bazı zorluklarla karşılaşırız ve suçu hep sistemde ya da sağlık personelinde ararız. 

Aslında durum her zaman böyle değildir. Bazen de bu aksaklıklar bizden kaynaklanabilmektedir. Örnek verecek olursak; nüfus cüzdanımızı yanımızda götürmez isek, görevli memur bizi nereden tanıyacak, sosyal güvenlik sistemine bilgileri nasıl girecek? Sonra, "memur bugün git yarın gel" dedi, "doktor muayene etmedi"  gibi bahanelerin arkasına sığınırız. Ancak bu durumlara düşmemek için hastaneye gitmeden önce yapılması gereken şeyler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.


Hastaneye gitmeden önce yapılması gerekenler hakkında pratik ipuçları


1-Acil durumlar dışında hastanelerde kimliksiz işlem pek yapılmamaktadır. Fotoğraflı bir kimliğinizi mutlaka yanınızda bulundurunuz. Kimliğinizde TC kimlik numarası bulunmalıdır. Eğer bulunmuyorsa kimliğinizi mutlaka değiştiriniz. Böylece daha ilk müracaat sırasında sorun olabilecek bir işlemi atlatmış olursunuz.

2-Önceden yapılmış, tüm tahlil ve tetkiklerin sonuçlarını, çekilmiş MR, tomografi, röntgenleri raporları ile birlikte yanınızda götürünüz. Böylece bu tetkikleri tekrar yaptırmak zorunda kalmaz, boşuna röntgen ışını almaz, zaman kazanırsınız.

3-Kullandığınız ilaçları veya listesini dozajları ile birlikte yanınızda götürünüz. Böylece doktorun şikayetlerinizin bu ilaçların kullanımı sebebiyle olup olmadığını değerlendirebilir veya aynı ilacı yazmaz, yazacağı ilaçla ters etki oluşturabilecek bir ilacı yazmamış olur. 

4-Sağlık sorununuz ile ilgili gideceğiniz bölüm  ve muayene olmanız gerek doktor hakkında önceden bilgi edinmeye çalışınız. Böylece gitmeniz gerekn bölüm ile ilgili hastanede zaman kaybetmezsiniz. 

5-Gitmeden önce telefon ile veya internet aracılığı ile randevu alınız. Böylece saatlerce poliklinik önünde sıranızın gelmesini beklemek zorunda kalmazsınız. Randevu alamadıysanız hastaneye mümkün olduğu kadar erken gidiniz.

6-Yapılan kan tahlillerin büyük bir bölümü aç karnına yapılmaktadır. Size kan tahlili yapılması ihtimalini göz önüne alarak hastaneye karnınız aç olarak gidin. Açlık süresi en az 10-12 saat olmalıdır. Zamandan kazanmış olursunuz.

7-Hastaneye giderken size yardımcı olabilecek bir yakınınızın yanınızda olması işinizi kolaylaştıracaktır.

doktor muayenesi


hastane randevusu almak

Yukarıda saydığımız basit ama önemli uyarıları dikkate alırsanız, hastanede işlerinizin çabuk bitmesi, hastalığınıza doğru teşhis konması ve tedavi yapılması açısından büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.

Daha yeni En eski

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN