Hemoglobin A1c (HbA1c) nedir?

Hemoglobin A1c (HbA1c) uzun yıllardan beri şeker hastalarının tedavisinin takibinde kullanılan ve günümüzde şeker hastalığı teşhisinde de kullanılmaya başlayan bir kan testidir.

Hemoglobin, alyuvarlarımızda bulunan bir protein olup akciğerlerden yüklediği oksijeni doku ve hücrelerimize taşırken, hücrelerimizde üretilen karbondioksitin akciğerlere taşınarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Başlıca işlevi “hücrelere oksijen taşımak” olan hemoglobin kandaki şeker (glukoz) düzeyinden etkilenmektedir. Kan şekeri yükseldikçe hemoglobine bağlanmaya başlar.

Kan şekeri ne kadar yüksekse, şekilde görüldüğü gibi, hemoglobine bağlanan şeker de o kadar yüksek olur ve Hemoglobin A1c düzeyi artar.

Hemoglobin A1c’nin normal sınırları nedir ?

HbA1c’nin normal düzeyi %4 ile %5.6 arasında bulunur ve hemoglobinin şeker ile bağlanma oranını gösterir.

HbA1c geçmiş 3 aylık dönemin kan şeker düzeyini gösterir.

Doktorlar, açlık kan şekeri ile kişinin o günkü kan şeker düzeyini tespit ederlerken, HbA1c testi ile geçmiş 3 aylık kan şekeri düzeyi hakkında fikir sahibi olur. Çünkü alyuvarların yaşam ömrü takriben 3 aydır. HbA1c de alyuvarların içinde bulunduğundan elde edilen HbA1c seviyesi bu üç aylık dönemdeki kan şekeri yükselme veya düşüşlerini ortaya koyar.

HbA1c testinin şeker hastalığı tedavisi ile ilişkisi nedir ?

düşük yüksek hba1c

Bir şeker hastasının tedavisinin başarısı HbA1c testi ile ortaya çıkar.

Kişi eğer ilaçlarını düzenli kullandıysa ve diyetine dikkat ettiyse kan şeker düzeyi kontrol altında tutulur. HbA1c yükselmez ve %7’nin altında bulunur. Zaten bir şeker hastasında hedeflenen değer de budur.

Ancak, kişi ilaçlarını aksatır ve diyetine uymazsa HbA1c seviyesi yükselerek kendisini ele verir. Bir şeker hastasında yüksek seyreden HbA1c, şeker hastalığına bağlı damar ve sinir hasarlarının hızlı gelişeceği anlamına gelir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

80 Yorum