İnsülin direnci testi (HOMA testi) nedir?

İnsülin hormonuna vücut hücrelerinin uygun yanıt vermemesi “insülin direnci” olarak adlandırılır. Kişide insülin direnci olup olmadığını belirlemek için kullanılan teste HOMA testi adı verilir. İnsülinin başlıca görevi kan şekerini düşürmektir. İnsülin direnci bulunan kişilerde kan şekeri yüksektir. İnsülin direnci önemli bir sağlık sorunudur ve gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Artan obezite problemi ile birlikte insülin direnci de gün geçtikçe artmaktadır. İnsülin direnci genellikle fazla kilolu olanlarda görülür ve  kilo kaybedildikçe insülin direnci de azalır. 

HOMA testi nasıl yapılır ?

İnsülin direnci ya da HOMA testi matematiksel bir formül olup, en az 8-10 saatlik açlık sonrası alınan kan örneğinde ölçülen kan şekeri ve insülin düzeyleri kullanılarak hesaplanır. Kan örneği genellikle kişinin kolundaki bir toplardamardan alınır. Alınan kan örneği Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı’nda gerekli işlemlerden geçirildikten sonra tahlil edilir. Yani, insülin direncini belirlemek için açlık kan şekeri (AKŞ) ve insülin testlerinin sonucunun bilinmesi gerekir.

İnsülin direnci nasıl hesaplanır ?

insülin direnci testi

Açlık kan şekeri düzeyi ile açlık insülin düzeyi sonuçları birbiri ile çarpılarak çıkan sonuç 405’e bölünür ve HOMA-IR adı da verilen insülin direnci sonucu ortaya çıkar.

Formülde açlık kan şekerinin birimi miligram/desilitre (mg/dL), insülin hormonunun birimi ise mikroünite/mililitre (uU/mL) olmalıdır.

Sonuç nasıl yorumlanır ?

Hesaplama sonucu çıkan sonuç 2.5’in üzerinde ise kişide insülin direnci var demektir.

İnsülin direnci olanlar ne yapmalıdır ?

İnsülin direnci olanlar doktorunun verdiği diyet ve egzersiz programını uygulamalıdır. Aksi halde kişinin belirli bir süre sonra şeker hastalığına yakalanma riski artacaktır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

79 Yorum