-->

24 saatlik idrar nasıl toplanır ?

15 yorum
Böbrek fonksiyonları hakkında bilgi edinmek veya bazı hastalıklar nedeniyle idrarda seviyesi artan maddeleri tespit etmek amacıyla, doktorlar 24 saatlik idrar testleri yapılmasını isteyebilir. Günün farklı saatlerinde idrarla atılan maddelerin miktarı da farklı olacağından, idrarda bazı maddelerin tahlili kişinin 24 saat boyunca yaptığı idrarın tamamında yapılmasını gerektirir. Böylece atılan madde miktarı hakkında en doğru veri elde edilmiş olur. Bunun için 24 saat boyunca yapılacak olan idrarın toplanması gereklidir.

24 saatlik idrar toplama

24 saatlik idrarı toplamadan önce analizi yapılacak maddenin bozulmasını önlemek için koruyucu maddelerin kullanılması gerekebilir. Koruyucu olarak kullanılan maddeler genellikle tahlili yapacak olan laboratuvar tarafından kişiye verilir. İdrar toplanmasına başlamadan önce koruyucu madde idrarın biriktirileceği kaba konulmalıdır.

24 saatlik idrar toplama kabı

24 saatlik idrar toplanması şu şekilde olmalıdır:

1. İdrar toplamaya başlanacağı sabah ilk idrar tuvalete boşaltılır ve saati not edilir (örneğin; sabah saat 08.00).

2. Bu saatten itibaren gündüz ve gece boyunca yapılacak tüm idrar, toplama kabında biriktirilir.

Toplanacak idrarın miktarının test sonucu ile doğrudan alakası olduğundan hiç bir idrarın dışarı yapılmamasına özen gösterilmeli, günlük idrarın tamamı toplama kabında biriktirilmelidir.

3. Ertesi sabahki ilk idrar da (ertesi sabah saat 08.00’deki idrar) toplama kabına eklenerek, 24 saatlik idrar toplama işlemi tamamlanır.


İdrar toplanma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

A. Toplama kabı olarak 3-5 litrelik, bu iş için üretilmiş toplama kaplarının kullanılması en uygunudur. Ancak bu kabı satın almak istemeyenler temiz ve kuru olmak şartıyla su için kullanılan pet şişeleri kullanabilir. Kola, deterjan gibi maddelerin konmuş olduğu kaplar kesinlikle uygun değildir.

B. İdrar toplama süresince idrar biriktirilen kap evin en serin yerinde ve karanlık bir ortamda tutulmalıdır.

C. İdrar toplama süresi bitiminde toplanan idrar fazla vakit geçirmeden tahlilin yapılacağı laboratuvara götürülmelidir, evde bekletilmemelidir.

D. Biriktirilen idrar taşıma esnasında ışık geçirmeyen bir poşet içinde laboratuvara  getirilmelidir.

E. İdrar toplanması öncesi ve sırasında yenmemesi gereken besinler varsa (ki bunlar tahlili isteyen doktor tarafından size söylenecektir) buna mutlaka uyulmalıdır.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilerek biyokimya laboratuvarına getirilen 24 saatlik idrarın hacmi ölçüldükten sonra istenen testler yapılır.

Çıkan sonuçlar biriktirilmiş olan idrar miktarına göre hesaplanarak rapor edilir. Böylece, 24 saatlik idrarda yapılan ölçüm, teşhis koyabilmesi açısından doktora yardımcı olur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

15 yorum

 1. asuman nalbant23 Mayıs 2016 17:52

  Adı Tüp Kayıt Tarihi Sonuç Kabul Tarihi Cih.Gön.Tarihi Açıklama Barkod Tarihi Kan Alma Tarihi Lab Kabul Tarihi Onay Tarihi Rapor Tarihi
  OGTT 0.DAK OGTT 0.DK 09.05.2016 15:37 Kabul yapılmadı. 09.05.2016 15:37
  OGTT 2 SAAT JEL/OGTT 2 SAAT 09.05.2016 15:37 Kabul yapılmadı. 09.05.2016 15:37

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Yazmış olduğunuz bilgilere göre şeker yükleme testiniz yapılmamış. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. MERHABA;

  DAHİLİYE DOKTORU BENDEN 24 SAATLİK İDRAR TOPLAMA TAHLİLİ VE MR ALT BATIN VE ÜST BATIN İLAÇLI İSTEDİ.KORTİZOL VE OSTROJEN DEGERLERİM YÜKSEK CIKMASINDAN DOLAYI ENDOKROLİNE YEŞİL RAPOR ÇIKARDI ÖN HAZIRLIK OLARAK BENDEN BU TETKİKLERİ İSTEDİ.
  SONUÇLARIM CIKTI AMA ENDOKROLİNE RANDEVU ALAMADIĞIMDAN DOLAYI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.


  24 AATLİK İDRAR HACMİ = 700
  ADRENALİN 24 SAATLİK İDRAR = 11,62
  NORADRENALİN 24 SAATLİK İDRAR = 82,48
  DOPAMİN 24 SAATLİK İDRAR = 362,5
  METANEFRİN 24 SAATLİK İDRAR = 47,3
  NORMETANEFRİN 24 SAATLİK İDRAR = 149,7

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  Test sonuçlarınızı doktorunuz değerlendirmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 5. Adetliyken 24 saatlik idrar verilir mi

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  Adetliyken idrar toplamamalısınız, çünkü idrarda normalde bulunmaması gereken kan ölçülecek maddelerin yanlış ölçülmesine sebep olabilir. Adet dönemi bitiminden sonra 24 saatlik idrar toplayarak laboratuvara götürünüz. 24 saatlik idrarı toplama şartlarına uygun olarak idrar toplamanız son derece önemli olduğunu da hatırlatmak isteriz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 7. İdrar toplama testi için hastanede mi yatmak gereklidir

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,
  Hayır hastanede yatmak gerekmez. Evde de idrar toplayabilirsiniz. İdrar toplamak için en uygunu genellikle Pazar günüdür. O gün çoğunlukla evde olunduğundan idrar toplanıp pazartesi günü laboratuvara götürülebilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 9. Egenur Uludağ2 Şubat 2018 03:53

  Merhaba. Bendende 24 saatlik idrar istendi ama idrar kabi olarak küçük bir kap verildi. Buradaki gibi 3-5 litrelik kaplar degil. Nasil bu islemi yapabilirim acaba? Benden ne istendigini anlayamadim yardimci olur musunuz?

  YanıtlaSil
 10. Merhaba Egenur,
  Sizden istenen testin tam adını yazabilirseniz size yardımcı olmaya çalışırız. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 11. merhaba....
  gfr yüksekliğimi kötü düşüklüğümü. ve hangi yiyecekler yükseltir. ayrıyetten 24 saatlik idrarın sononcusu kaba konmazsa gfr düşükmü çıkar.

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  GFR'nin düşük olması kötüdür. Bu durumda böbreklerin çalışması azalmıştır. Eğer böbrek hastası iseniz doktorunuz size bir diyet listesi verecektir. Test için bir damla bile idrarın dışarı atılmaması ve toplanması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba idrar birikiminde kadin adet doneminden bir damla kan icine karisinca tahlilin kotü çikmasina neden olurmu

  YanıtlaSil
 14. Merhaba Hasret hanım,
  24 saatlik idrarda yapılacak olan testlere bağlı olarak sonucu değişebilecek testler bulunabilir. Bu sebeple adet dönemi sonrası idrar toplanması daha uygun olabilir. Bu durumu doktorunuza sormanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar.
  -- Sayin admin arkadaşim bir sorum olucaktı.
  -- Protein kacağı 500 çikti. bu durum kötümü.. ?
  -- idrar biriktirme islemi icin ilk idrar sabah kalkildiginda dışarı (wc)
  sonraki 24 saat icindeki idrar bir kaba aktarilacakmis.
  -- buradaki sorum şu..
  24 saat icindeki idrarin hepsi tamamı mı biriktirilecek
  yoksa
  numune kabul miktari kadar mı biriktirilecek
  ;;; bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..
  -- Tum rahatsiz arkadaslara Allah şifa versin..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN