24 saatlik idrar nasıl toplanır ?

Böbrek fonksiyonları hakkında bilgi edinmek veya bazı hastalıklar nedeniyle idrarda seviyesi artan maddeleri tespit etmek amacıyla, doktorlar 24 saatlik idrar testleri yapılmasını isteyebilir.

24 saatlik idrar

Günün farklı saatlerinde idrarla atılan maddelerin miktarı da farklı olacağından, idrarda bazı maddelerin tahlili kişinin 24 saat boyunca yaptığı idrarın tamamında yapılmasını gerektirir. Böylece atılan madde miktarı hakkında en doğru veri elde edilmiş olur. Bunun için 24 saat boyunca yapılacak olan idrarın toplanması gereklidir.

24 saatlik idrarı toplamadan önce analizi yapılacak maddenin bozulmasını önlemek için koruyucu maddelerin kullanılması gerekebilir. Koruyucu olarak kullanılan maddeler genellikle tahlili yapacak olan laboratuvar tarafından kişiye verilir. İdrar toplanmasına başlamadan önce koruyucu madde idrarın biriktirileceği kaba konulmalıdır.

24 saatlik idrar toplanması şu şekilde olmalıdır:

idrar toplama kabı

1. İdrar toplamaya başlanacağı sabah ilk idrar tuvalete boşaltılır ve saati not edilir (örneğin; sabah saat 08.00).

2. Bu saatten itibaren gündüz ve gece boyunca yapılacak tüm idrar, toplama kabında biriktirilir.

Toplanacak idrarın miktarının test sonucu ile doğrudan alakası olduğundan hiç bir idrarın dışarı yapılmamasına özen gösterilmeli, günlük idrarın tamamı toplama kabında biriktirilmelidir.

3. Ertesi sabahki ilk idrar da (ertesi sabah saat 08.00’deki idrar) toplama kabına eklenerek, 24 saatlik idrar toplama işlemi tamamlanır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

14 Yorum