-->

Çocuklarda obezite

Yorum Gönder
Günümüzün çocukları bir önceki kuşağa göre daha az bedensel aktivite yapıyor ve daha fazla kalori alıyor. Bu sebeple, daha çocukluktan itibaren enerjilerinin sokaklarda, kırlarda koşup oynayarak harcamak yerine vücutlarında biriktiriyor ve çağımızın en önemli problemlerinden biri olan "çocuklarda obezite" karşımıza çıkıyor. 

Nüfusumuzun büyük çoğunluğu artık şehirlerde yaşıyor. Çok az çocuk okuluna yürüyerek gidiyor, hemen hemen hepsinin bir okul servisi var. Aileler daha güvenli olduğunu düşündüğü için çocukları sokağa salmıyor, evde tutuyor ve gezmek için Alışveriş Merkezleri (AVM) tercih ediliyor. Bu tip yerler de fast-food tüketilen merkezler oldukları için, yüksek glisemik indekse ( glisemik indeks nedir ?) sahip besinlerle fazla kaloriler alınıp vücutta depolanıyor. Evde tutulan çocukların yegane eğlencesi de televizyon ve bilgisayar oyunları olduğu için, hareketsiz kalan çocuklar beraberinde yedikleri çerez, şekerleme, şekerli ve gazlı içecekler ve cips gibi atıştırmalıkların verdiği ekstra kalorileri de depolayarak eski adıyla şişman, günümüzün moda deyimiyle “obez” oluyorlar.


Çocuklarda obezite riskini artıran sebepler nelerdir?


obezite çocuk fast food

Günde 5 saat ve üzeri televizyon seyreden çocukların günde 2 saat televizyon seyredenlere göre bile aşırı kilolu olma riskinin 4 kat daha fazla olduğu bulunmuş. Bunun tek sebebinin hareketsizlik olmadığı, çocukların hedef alındığı televizyon reklamlarında sürekli yüksek kalorili ve sağlıksız gıdaların reklamlarıyla karşılaştıkları saptanmış. Ayrıca, artık evlerde geleneksel ev yemeklerinin yerini kolayca ısmarlanıveren hazır yemeklerin alması da obezite gelişimindeki faktörlerden biri olmuştur.

çocuklarda şişmanlık

Aşırı kilolu veya obez olmak çocukluktan başlayarak kişiyi birçok sağlık problemi ile karşı karşıya getirir. Obes çocuklarda şeker hastalığı (Tip 2 diyabet) gelişme riski artar. Kolesterol düzeyleri ve kan basınçları artarak kalp hastalıkları gelişme riski yükselir. Astım veya uyku apnesi gibi sorunlar daha fazla görülür. Obez çocukların yaşayabileceği stres de çeşitli tıbbi problemlere yol açar. Diğer çocuklar tarafından hor görülme gibi sebeplere bağlı olarak depresyona girebilirler.

Yukarıda bahsedilen olumsuz yaşam koşullarını önleyerek sağlıklı besin alımı ve aktivite artışı ile çocuklarımızı obezite kıskacından kurtarabilir, sağlıklarına kavuşmalarını sağlayabiliriz. 

Bunun için yapmamız gerekenler şu şekilde özetlenebilir:


1. Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmenin en güzel yolu onlarla beraber fiziksel aktiviteler yapmaktır. her gün için bir aile aktivitesi, örneğin akşam yemeği sonrası yürüyüş veya bisiklete binme gibi aktiviteler planlanabilir.

2. Hafta sonları AVM’ler yerine kırlara yürüyüş düzenlenebilir.

3. Tatiller daha çok fiziksel aktivite yapılacak şekilde planlanabilir.

4. Doğum günlerinde bedensel aktiviteyi teşvik edici hediyeler verilebilir.

5. Çocukların televizyon başında geçirecekleri zaman kısıtlanmalıdır.

6. Yemeklerin seçimi yapılırken dengeli beslenme yapılmalı, sağlıklı gıdalar, sebze ve meyveler ön planda tutulmalıdır.

7. Eve yiyecek alış verişi yaparken yüksek yağ, şeker veya kalori içeren maddeleri almamaya özen gösterilmelidir.

8. Sevilen yiyecekler ödül olarak kullanılmamalıdır.

9. Gerekiyorsa tıbbi yardım alınmalı ve bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bu önerileri dikkate almanız durumunda hem sizi hem de biricik varlıklarınız olan çocuklarınızı daha sağlıklı günler beklemektedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN