-->

Gıda alerjisi nedir ?

2 yorum
Belirli gıdalar alındığında, bunlara karşı vücudun gösterdiği yanıta "gıda alerjisi" adı verilir. Aslında bu yanıt, bağışıklık sistemi (immün sistem) adı verilen, vücudumuzu koruyucu bir sistemin faaliyete geçerek, alınan besin içindeki bir proteine karşı gösterdiği yanıttır. Yabancı bir maddenin vücuda girdiğini tespit eden bağışıklık sistemi, o maddeye karşı antikor adı verilen koruyucuları üreterek yabancı olarak algıladığı maddenin vücuda zarar vermesinin engellemeye çalışır. Normalde bakteri veya virüsler gibi bizi hasta edecek "yabancılara" karşı kullanılan bu savunma sistemi bazen, bilinmeyen sebeplerle bazı gıdalara karşı da çalışmaya başlar.


Gıda alerjisi belirtileri nelerdir?Gıda alerjisi belirtileri kurdeşen

Herhangi bir gıda alerjiniz varsa, o besinin ufacık bir miktarı bile ani ve ağır reaksiyonlara sebep olabilir. Bu reaksiyonlar basit, kısa zamanda geçen reaksiyonlar olabileceği gibi, yaşamı tehdit eden "anaflaksi" adı verilen ağır reaksiyonlar da olabilir.

besin alerjisi

Gıda alerjisi belirtileri şunlardır:

 • Deride kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen

 • Gözlerde ve burunda akıntı

 • Ağızda karıncalanma, iğne batması hissi, kaşıntı

 • Dudak, dil, boğaz, yüz ve vücutta şişme

 • Solunum sıkıntısı, burunda tıkanıklık, nefes almada zorluk,

 • Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal

 • Baş dönmesi

alerjen yiyecekler

Normal olarak, tüketilmesinde hiçbir sakınca olmayan gıdalarda bulunan bazı proteinler, alerjisi olan kişilerde bağışıklık sistemini harekete geçirerek immünglobulin (Ig) E adı verilen  antikorun üretilmesine sebep olurlar.
Bu antikor, kişi kendisi için alerjen olan gıdayı aldığında harekete geçerek, başta "histamin" adı verilen kimyasal maddenin salınmasına, böylece yukarıda sayılan alerjik reaksiyonların gelişmesine yol açarlar. Alerji gelişimine sebep olan yiyeceklerin %90'ı resimde bulunan gıdalardır.

Özellikle çocuklarda meydana gelebilecek olan gıda alerjilerine karşı uyanık olunmalı ve belirtiler akıldan çıkartılmamalıdır. Çünkü basit cilt reaksiyonlarının yanında çok ciddi, ölüme sebep olabilecek durumlar meydana gelebilir. Herhangi bir ciddi reaksiyon durumunda vakit geçirilmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

 1. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler sayenizde daha dikkatli olabiliriz

  YanıtlaSil
 2. teşeküürler.gıda allerjisinide nedir ne değildir öğrenmiş oldum.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN