-->

Gebelik şeker hastalığı nedir ?

Yorum Gönder
Gebelik esnasında ortaya çıkan şeker hastalığına gebelik şeker hastalığı, tıbbi adıyla "gestasyonel diabetes mellitus" adı verilir. Tüm gebeliklerin %3-10 kadarında görülür ve bunun sonucu olarak kan şeker düzeyi yükselir. Bu yüksekliğin seviyesi kişiden kişiye değişebilir. Gebelik şeker hastalığına, insülin azalması değil, gebelik esnasında üretilen hormonların insülinin etkisini bloke etmesi neden olur. Bu blokaj sebebiyle insülin normal etkisini, yani şeker düşürme görevini yerine getiremez. Bunun sonucu olarak gebe kadının karbonhidratlara toleransı azalır, kan şeker düzeyi artar.

Gebelik şeker hastalığı genellikle gebeliğin 6. ayından sonra ortaya çıkar. Etkilenen gebelerin büyük bir çoğunluğu doğumdan sonra normale dönerken nadiren hastalık kalıcı olabilir. Bunu ortaya koymak için doğum sonrası 6.haftada 75 gram glukoz ile şeker yükleme testi yapılabilir.


hamilelikte şeker hastalığı


Gebelik şeker hastalığı neden olur ?


Gebeliğin ilk aylarında, büyüyen bebeğin enerji ihtiyacını karşılamak için kadının vücudunda birtakım değişiklikler meydana gelerek önce östrojen ve progesteron gibi hormonlar salgılanmaya başlar. Bu hormonlar nedeniyle pankreas beta hücrelerinden  insülin salgısını artar. İlerleyen aylarda, plasental laktojen gibi gebelik hormonları salınarak vücutta insülin direncine sebep olur. Pankreas fonksiyonları normal olup insülin üretimini artırarak bu gebelik hormonlarının etkilerini engelleyebilen hamilelerde gebelik şeker hastalığı görülmez. Ancak bazı hamilelerde, pankreas fonksiyonları artan insülin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmayabilir. Bu durumda ise gestasyonel diabetes mellitus adı verilen gebelik şeker hastalığı ortaya çıkar.

Gebelik şeker hastalığı teşhisi koymak için; kan şeker düzeyi ölçümü, idrarda şeker aranması ve gebeliğin 24-28. haftaları arasında gebelik şeker yükleme testi kullanılır.

hamilelikte şeker

Gebelik şeker yükleme testi; aç veya tok karnına da yapılabilir. Bunun için 50 gram glukoz ile yükleme yapılarak 1. saatin sonunda alınan kan örneğindeki şeker düzeyi tespit edilir. Eğer kan şekeri 140mg/dL'nin altında ise test sonucu normal kabul edilir. Kan şeker seviyesi bu değerin üzerinde ise; bu kez 12 saatlik açlık sonrası 100 gram glukoz kullanılarak test tekrarlanır. Açlık, 1. saat, 2. saat ve 3. saatte kan alınan bu testte elde edilen kan şekeri düzeyleri;

 • Açlık: 95 mg/dL'nin altında,

 • 1.saat: 180 mg/dL'nin altında,

 • 2.saat: 155 mg/dL'nin altında,

 • 3.saat: 140 mg/dL'nin altında olmalıdır. Eğer bu değerlerden en az 2 tanesi anormal ise "gebelik şeker hastalığı" tanısı konur.

hamilelik şeker katkı maddeleri


Gebelik şeker hastalığının bebeğe etkisi nedir ?

Gebelik şeker hastalığında anne kanında yükselen şeker plasenta aracılığı ile bebeğe gider. Bebeğin kan dolaşımında artan şekeri düşürmek için bebeğin pankreası insülin üretimini artırarak şekeri kullanıma sokar. İhtiyacından daha fazla enerjiye kavuşan bebek bu ekstra enerjiyi yağ olarak kendi vücudunda depolar. Böylece "tosuncuk" olarak tabir edilen yüksek doğum ağırlıklı bebekler doğar.

Gebelik şeker hastalığının bebekte daha ağır sonuçları da olabilir;

 • Doğumsal anomaliler; kalp ve akciğerlerde organ defektleri, diyabetli annelerin çocuklarında daha fazla görülür.

 • Kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi); bebek pankreası doğum sonrası fazla insülin üretimine bir süre daha devam edebilir, bu da bebeğin kan şekerinde ani düşmelere neden olabilir.

 • Sarılık; diyabetik annelerden doğan çocuklarda yeni doğan sarılığına daha sık rastlanır.

 • Tip 2 şeker hastalığına yakalanma; gebelik şeker hastası olan anneden doğan bebeklerin ileri yaşlarda şeker hastası olma riski daha fazladır.

 • Doğum yaralanmaları; büyüklükleri nedeniyle bu bebeklerin doğumunun daha zor olması nedeniyle daha sıktır.

 • Doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntısı yaşaması; akciğer gelişimi ile ilgili sorunlar sebebiyle olabilir.

 • Anne karnında ölüm, normal gebelere nazaran diyabetik gebelerde anne karnında ölüme daha fazla rastlanır.

Gebelik şeker hastalığında gebeliğin takibi neden önemlidir ?

gebelikte şeker takibi

Gebelik şeker hastalığı olan gebelik yüksek riskli gebeler oldukları için hamilelik dönemi boyunca dikkatle izlenmelidir. Çünkü bu gebelerde; düşükler, hamilelik süresince idrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere çeşitli enfeksiyonlar, fazla amnion sıvısı, zor doğum, doğum sonrası aşırı kanama ve doğum sonrası enfeksiyonlar şeker hastası olmayanlara göre daha fazladır.

Gebelik boyunca şeker düzeyinin takibi çok önemlidir. Bunun için belirli aralıklarla doktor kontroluna gidilmelidir. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet yapılmalıdır. Ayrıca yine doktorunuzun izin verdiği ölçüde egzersiz yapılmalıdır. Eğer bu önlemlerle şeker düzeyi düşürülemiyorsa doktorunuz insülin kullanımını da seçebilir.

Kan şeker düzeyi normal seviyelerde tutulursa önemli bir sorun meydana gelmeyecek ve normal bir doğum gerçekleşecektir. Ancak bebek aşırı iri ise sezeryan gerekebilir. Bu sebeple hamilelik döneminiz boyunca kan şekerinizin yükselmesini önlemek ve aksiliklerle karşılaşmamak için doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız gerekmektedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN