Gebelik şeker hastalığı nedir ?

Gebelik esnasında ortaya çıkan şeker hastalığına gebelik şeker hastalığı, tıbbi adıyla “gestasyonel diabetes mellitus” adı verilir. Tüm gebeliklerin %3-10 kadarında görülür ve bunun sonucu olarak kan şeker düzeyi yükselir. Bu yüksekliğin seviyesi kişiden kişiye değişebilir.

Gebelik şeker hastalığına, insülin azalması değil, gebelik esnasında üretilen hormonların insülinin etkisini bloke etmesi neden olur. Bu blokaj sebebiyle insülin normal etkisini, yani şeker düşürme görevini yerine getiremez. Bunun sonucu olarak gebe kadının karbonhidratlara toleransı azalır, kan şeker düzeyi artar.

Gebelik şeker hastalığı genellikle gebeliğin 6. ayından sonra ortaya çıkar. Etkilenen gebelerin büyük bir çoğunluğu doğumdan sonra normale dönerken nadiren hastalık kalıcı olabilir. Bunu ortaya koymak için doğum sonrası 6.haftada 75 gram glukoz ile şeker yükleme testi yapılabilir.

gebelik seker

Gebelik şeker hastalığı neden olur ?

Gebeliğin ilk aylarında, büyüyen bebeğin enerji ihtiyacını karşılamak için kadının vücudunda birtakım değişiklikler meydana gelerek önce östrojen ve progesteron gibi hormonlar salgılanmaya başlar. Bu hormonlar nedeniyle pankreas beta hücrelerinden  insülin salgısını artar. İlerleyen aylarda, plasental laktojen gibi gebelik hormonları salınarak vücutta insülin direncine sebep olur. Pankreas fonksiyonları normal olup insülin üretimini artırarak bu gebelik hormonlarının etkilerini engelleyebilen hamilelerde gebelik şeker hastalığı görülmez. Ancak bazı hamilelerde, pankreas fonksiyonları artan insülin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmayabilir. Bu durumda ise gestasyonel diabetes mellitus adı verilen gebelik şeker hastalığı ortaya çıkar.

Gebelik şeker hastalığı teşhisi koymak için; kan şeker düzeyi ölçümü, idrarda şeker aranması ve gebeliğin 24-28. haftaları arasında gebelik şeker yükleme testi kullanılır.

gebelik seker

Gebelik şeker yükleme testi; aç veya tok karnına da yapılabilir. Bunun için 50 gram glukoz ile yükleme yapılarak 1. saatin sonunda alınan kan örneğindeki şeker düzeyi tespit edilir. Eğer kan şekeri 140mg/dL’nin altında ise test sonucu normal kabul edilir. Kan şeker seviyesi bu değerin üzerinde ise; bu kez 12 saatlik açlık sonrası 100 gram glukoz kullanılarak test tekrarlanır. Açlık, 1. saat, 2. saat ve 3. saatte kan alınan bu testte elde edilen kan şekeri düzeyleri;

  • Açlık: 95 mg/dL’nin altında,
  • 1.saat: 180 mg/dL’nin altında,
  • 2.saat: 155 mg/dL’nin altında,
  • 3.saat: 140 mg/dL’nin altında olmalıdır. Eğer bu değerlerden en az 2 tanesi anormal ise “gebelik şeker hastalığı” tanısı konur

Yazının devamı için “Sonraki sayfa” yı tıklayınız

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree