Gıda intoleransı ( duyarlılığı ) nedir ?

Gıdalara karşı “alerjik olmayan aşırı duyarlılık” olarak tanımlanabilecek olan “gıda intoleransı (duyarlılığı), gıda alerjilerinden farklıdır. Gıda alerjilerindeki (Gıda alerjisi nedir?) ana sebep, bir yiyeceğe karşı bağışıklık sisteminin harekete geçerek antikor üretmesi ve meydana gelen reaksiyonların vücutta ölüme kadar götürebilecek sonuçlara yol açmasıdır.

Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir çok besin aslında vücudumuzda bazı olumsuz etkiler yaratabilir. Bizim sağlıklı olduğunu düşünerek yediğimiz gıdalar eğer tam olarak sindirilemiyorsa, o yiyeceğin içinde bulunan bazı maddelere karşı bir tepki gelişmeye başlar.

Gıda intoleransı sebepleri nelerdir?

gıda intoleransı

1. Enzim eksiklikleri: Besinler, sindirim sisteminde bulunan enzimlerin yardımıyla parçalanarak ince barsaklardan emilip vücudumuzda kullanılır. Besinlerin tam olarak sindirilememesinin en önemli nedeni, sindirim ile görevli belirli bir enzimin olmayışı veya eksikliğidir. Bu durumda, sindirilemeyen gıdaya karşı yan etkiler belirir.

2. Katkı maddeleri: Belirli sindirim enzimlerinin eksikliği yanında yiyeceklerde bulunan, renklendirici, koruyucu, tatlandırıcı gibi katkı maddeleri veya bazı kimyasal maddeler de gıda intoleransına sebep olabilirler.

katkı maddeleri-1

3. Doğal kimyasal maddeler: Bazı gıdalarda doğal olarak bulunan kimyasal maddelerin vücuda etkileri olabilir. Kahve, çay ve çukulatada bulunan “kafein”, peynirlerde bulunan “aminler”  gibi kimyasal maddelere bazı insanlar daha duyarlı olabilir. Çoğu kişide bir etki oluşturmayacak bu gibi yiyecekler bu kişilerde duyarlılığa sebep olabilir.

4. Doğal farmakolojik maddeler: Bazı gıdalarda ise doğal olarak bulunan salisilat gibi maddeler de gıda intoleransına sebep olan maddeler olup bazı kişileri etkileyebilir.

Yazının devamı için “Sonraki sayfa” yı tıklayınız

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

2 Yorum