-->

Glisemik indeks nedir?

Yorum Gönder
Bir yiyeceğin kan şekerini yükseltme özelliği o besinin glisemik indeksi olarak tarif edilebilir. Her besin maddesinin özellikle karbonhidrat içeriğine bağlı olarak belirli bir glisemik indeksi vardır. Ayrıca çeşitli faktörler de glisemik indeksi değiştirebilir. Özellikle kilo sorunu olanlar ve belirli bir diyet yapan kişiler glisemik indeks ile ilgili bilgi sahibidir. Ancak birçok kişinin glisemik indeks hakkında bir fikri yoktur.


Glisemik indeksi etkileyen faktörler nelerdir?


1. Pişirme metodu glisemik indeksi etkileyen faktörlerin başında gelir. Bir yiyeceği pişirmek veya özel bazı işlemlerden geçirmek sindirilip emilimini kolaylaştırdığı için glisemik indeksi artırır.

2. Tahıllar veya baklagillerin yüzeylerinde bulunan sert tabaka, engel oluşturup sindirim işlemini yavaşlattığından, glisemik indeksleri düşüktür.

3. Elma veya yulaf gibi, suda çözünebilen lif türleri içeren besinlerin de glisemik indeksleri düşüktür.

4. Yiyecekler doğal şeker içeriyorsa, bunların da glisemik indeksleri düşüktür. Şekerli şurup (glukoz şurubu) katılmış birtakım yiyeceklerin ise glisemik indeksleri yüksektir.

Besinler, glisemik indekslerine göre sınıflandırılarak sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak için hangilerinden uzak durmak gerektiği belirlenebilir. Çünkü glisemik indeksi yüksek olan besinler birçok hastalığa zemin hazırlarlar.

Glisemik indeks, bir besin maddesinin yendikten sonra kan şeker düzeyini yükseltme hızını belirler.

Kan şekerini en çabuk yükselten şeker türü olarak glukoz belirlenmiş ve glisemik indeksi “100” olarak kabul edilmiştir.

Çeşitli yiyeceklerin glisemik indeksi glukoza göre değerlendirilir.


Yiyecekler glisemik indeks değerlerine göre sınıflandırıldığında; düşük, orta ve yüksek olmak üzere 3 grupta incelenebilir:

glisemik indeks değerler

Yüksek glisemik indeksli yiyeceklerin başında mısır şurubu gelir ki mısır şurubunun glisemik indeksi 115'tir.

Mısır şurubu birçok hazır besin maddesinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Kısa sürede kan şekerini yükseltme kabiliyeti dikkate alınarak bu tip yiyeceklerden uzak durulması gerektiğine dair uyarıların ne kadar doğru olduğu anlaşılabilir.

Kızarmış patates de 95 glisemik indekse sahip bir besin olup "fast food" tarzı beslenmede hamburgerin yanında bolca tüketilmektedir. Bu tarz beslenme de aynı sebeple önerilmemektedir.

Patlamış mısır ise 85 ile yüksek glisemik indeksli yiyecekler arasında yer almaktadır.  

Adı geçen besinler malesef gençler arasında çok rağbet görmekte her köşe başında satılmaktadır. Bu yiyecekler tüketildiği sürece daha küçük yaşta obezite görülmeye başlamıştır. Bu sebeple, anne ve babalar çocuklarını bu yiyeceklerden uzak tutmalıdır.

Yazının devamı için "Sonraki sayfa" yı tıklayınız:


Yüksek glisemik indeks bulunan besinler nelerdir?

Yüksek glisemik indeks

Pirinç unu: 95, pirinç pilavı : 85, mısır gevreği: 85, puding: 85, patates püresi: 80, muhallebi: 75, karpuz: 75, bisküvi: 70, kolalı içecekler: 70, çikolata: 70, mısır unu: 70, haşlanmış patates: 70.

Liste daha uzatılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey, glisemik indeksi göz önüne alırken besinin içerdiği diğer maddeleri unutmamaktır. Örneğin patates cipsinin glisemik indeksi 70 olmasına rağmen, içerdiği yağ ve tuz oranı çok fazladır.


Aşağıda bazı meyvelerin glisemik indeksi verilmiştir:


Karpuz 72,

Ananas 2 dilim 66, 

Kavun 65, 

Kuru üzüm 64,

Muz 62,

Kayısı 57, 

Mango 55,

Kivi 52,

Portakal 44,

Şeftali 42,

Erik 39,

Armut 38,

Elma 38,

Greyfurt 25,

Kiraz 22.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN