Glisemik indeks nedir?

Bir yiyeceğin kan şekerini yükseltme özelliği o besinin glisemik indeksi olarak tarif edilebilir. Her besin maddesinin özellikle karbonhidrat içeriğine bağlı olarak belirli bir glisemik indeksi vardır. Ayrıca çeşitli faktörler de glisemik indeksi değiştirebilir. Özellikle kilo sorunu olanlar ve belirli bir diyet yapan kişiler glisemik indeks ile ilgili bilgi sahibidir. Ancak birçok kişinin glisemik indeks hakkında bir fikri yoktur.

Glisemik indeksi etkileyen faktörler nelerdir?

1. Pişirme metodu glisemik indeksi etkileyen faktörlerin başında gelir. Bir yiyeceği pişirmek veya özel bazı işlemlerden geçirmek sindirilip emilimini kolaylaştırdığı için glisemik indeksi artırır.

2. Tahıllar veya baklagillerin yüzeylerinde bulunan sert tabaka, engel oluşturup sindirim işlemini yavaşlattığından, glisemik indeksleri düşüktür.

3. Elma veya yulaf gibi, suda çözünebilen lif türleri içeren besinlerin de glisemik indeksleri düşüktür.

4. Yiyecekler doğal şeker içeriyorsa, bunların da glisemik indeksleri düşüktür. Şekerli şurup (glukoz şurubu) katılmış birtakım yiyeceklerin ise glisemik indeksleri yüksektir.

Besinler, glisemik indekslerine göre sınıflandırılarak sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak için hangilerinden uzak durmak gerektiği belirlenebilir. Çünkü glisemik indeksi yüksek olan besinler birçok hastalığa zemin hazırlarlar.

Glisemik indeks, bir besin maddesinin yendikten sonra kan şeker düzeyini yükseltme hızını belirler.

Kan şekerini en çabuk yükselten şeker türü olarak glukoz belirlenmiş ve glisemik indeksi “100” olarak kabul edilmiştir.

Çeşitli yiyeceklerin glisemik indeksi glukoza göre değerlendirilir.

Yiyecekler glisemik indeks değerlerine göre sınıflandırıldığında; düşük, orta ve yüksek olmak üzere 3 grupta incelenebilir:

Glisemik indeks

Yüksek glisemik indeksli yiyeceklerin başında mısır şurubu gelir ki mısır şurubunun glisemik indeksi 115’tir.

Mısır şurubu birçok hazır besin maddesinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Kısa sürede kan şekerini yükseltme kabiliyeti dikkate alınarak bu tip yiyeceklerden uzak durulması gerektiğine dair uyarıların ne kadar doğru olduğu anlaşılabilir.

Kızarmış patates de 95 glisemik indekse sahip bir besin olup “fast food” tarzı beslenmede hamburgerin yanında bolca tüketilmektedir. Bu tarz beslenme de aynı sebeple önerilmemektedir.

Patlamış mısır ise 85 ile yüksek glisemik indeksli yiyecekler arasında yer almaktadır.  

Adı geçen besinler malesef gençler arasında çok rağbet görmekte her köşe başında satılmaktadır. Bu yiyecekler tüketildiği sürece daha küçük yaşta obezite görülmeye başlamıştır. Bu sebeple, anne ve babalar çocuklarını bu yiyeceklerden uzak tutmalıdır.

Yazının devamı için “Sonraki sayfa” yı tıklayınız:

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree