-->

Göz altı torbaları ile nasıl başa çıkılır ?

Yorum Gönder
Çoğu insan yeterli süre uyuyamadığında göz altı torbaları ile uyanır. Bazı insanlarda bulunan göz altı torbaları ise uyku süresi ile ilişkisizdir. Sebebi ne olursa olsun, doğal bir takım yöntemlerle göz altı torbaları azaltılabilir.Göz altı torbaları için neler yapılabilir?


göz altı torbaları


1. Akşam uykuya yatmadan, ıslak temiz bir bezi buzdolabına koyun. Sabah uyandığınızda bu bezi dolaptan çıkarıp gözlerinizin üzerine yerleştirin. Eğer çok soğuk gelirse ince bir bezi gözleriniz ile soğuk ıslak bez arasına koyabilirsiniz. Beş dakika sonra bezi kaldırın. Soğuk uygulama hem gözlerinizdeki kızarıklığı giderecek, hem de göz altı torbalarını küçültecektir.

2. Kullanılmamış iki çay poşetini 30 saniye kadar suyun altında tuttuktan sonra, gözlerinizi kapatın ve üzerine koyun. On dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Çay içinde bulunan tanen maddesi göz altı torbalarındaki şişkinliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

3. Eğer vaktiniz varsa, çay poşeti uygulamasından sonra, bir salatalığı ince dilimler halinde doğrayıp, 15 dakika kadar gözlerinizin üzerine koyunuz. Salatalık dilimleri bölgeyi nemlendirerek ferahlamanızı sağlayacaktır.

göz altı torbaları


4. Sabah makyajından önce bir miktar aloe vera jeli uygulamanız da çok yararlıdır. Tercihen, bitkiden taze koparılmış bir yaprağın içinden çıkan jel kullanılmalıdır.

5. Buzdolabında soğutulmuş bir patatesi dilimleyerek salatalık dilimi gibi 15-20 dakika bekletmek de faydalı uygulamalardandır.

6. Soğutulmuş sütün içine bandırılmış makyaj pamuklarının 20-30 dakika tatbikatı da ferahlama sağlayacaktır. Bunu her gün uygulamalısınız.

7. Soğuk suyun içine damlatacağınız E vitamini yağını suya iyice karıştırdıktan sonra bir makyaj pamuğu ile gözlerinizin üzerinde 15-20 dakika bekletmeniz de yarar sağlar.

8. İki yumurtanın beyazını sertleşinceye kadar çırpın ve sertleştikten sonra bir fırça yardımıyla gözlerinizin etrafına sürün. 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın. Bu uygulama, göz etrafındaki cildinizi sıkılaştıracak ve torbaları azaltacaktır.

9. Günde yeterli miktarda su içimi hem sağlığınız için gereklidir, hem de göz altı torbalarınız da dahil görünüşünüzde iyileşme yaratacaktır.

10. Uyku, vücudun yenilenmesine katkıda bulunan en önemli şeydir. Yetersiz uykunun sağlık problemlerine yol açtığı, solgun bir görünüme neden olduğu kanıtlanmıştır. Yeterli süre uyuduğunuzda, vücut kendini yenileyebilecek zamanı bulur ve göz altı torbaları da dahil olmak üzere çeşitli problemleri ortadan kaldırır.

Yukarıda bahsedilen önlemlerle geçmeyen, kalıcı göz altı torbaları için mutlaka uzman bir doktora danışmalı, onun tavsiyeleri doğrultusunda davranmalısınız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN