İkili test nedir ?

Gebelerde 11 ile 14. haftalar arasında yapılması önerilen bir tarama testi olan ikili test ile bebekte Trizomi 21 (Down Sendromu), Trizomi 18 (Edwards Sendromu) Trizomi 13 bulunma riski ortaya çıkar. Anne kanındaki 2 farklı maddenin düzeyine ek olarak, anne adayının yaşı, sigara içip içmediği gibi bilgiler ve bebeğin ense kalınlığı gibi veriler de hesaba katılarak özel bir bilgisayar programının yardımıyla bir sonuç alınır.  

down sendromu

İkili testin içindeki tahliller nelerdir?

Pregnancy associated plasma protein-A (gebelik ile ilişkili plazma proteini-A) PAPP-A ve serbest beta HCG. İkili testte bu ölçümlere dayanarak biyokimyasal Trizomi 21 riski belirlenir.

PAPP-A; gebelik ilerledikçe seviyesi yükselen bir proteindir. Bu artışın Trizomili bebeklerde daha yavaş olduğu belirlenmiştir.

Serbest (free) beta HCG; gebelik ilerledikçe seviyesi azalan bir hormon olup Trizomili bebeklerde azalmanın daha yavaş olduğu belirlenmiştir

İkili testin avantajı nedir?

Biyokimyasal ölçümlere ek olarak, ultrason ile ölçülen; bebeğin ense kalınlığı, bebeğin burun kemiği gibi verilerin de anneye ait bilgilerle beraber bilgisayar programında değerlendirilmesiyle “kombine ikili test” olarak adlandırılan ve doğruluk oranı daha yüksek olan bir sonuç, daha erken dönemde elde edilir.

Bebeğin ense kalınlığı ölçümü ne demektir?

Ultrason ile yapılan incelemede, anne karnındaki bebeğin, ense bölgesinin milimetrik ölçümü, bebeğin ense kalınlığını verir. Burada biriken sıvı ense kalınlığını artırır. Kalınlaşmış ense ölçümü bebekte bazı anormalliklerle ilişkili bulunmuştur. Bu ölçümün ikili testte kullanımıyla risk analizinin duyarlılığı artmıştır ve üçlü test ve dörtlü teste göre daha doğru risk analizleri yapılmaya başlanmıştır.

Burun kemiği ölçümü ne demektir?

Burun kemiği, gebeliğin 11-14. haftaları arasında normal bebeklerin %98’inde ultrason ile görülebilmektedir. Anne karnında gelişmekte olan Trizomi 21’li bebeklerin %70’inde, Trizomi 18’li bebeklerin %50’sinde, Trizomi 13’lü bebeklerin %30’unda burun kemiği görülememektedir. Bazı merkezler risk hesaplanmasında burun kemiği de değerlendirmeye katar.

Yazının devamı için “sonraki sayfa”yı tıklayınız

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

18 Yorum