Kemik erimesi (osteoporoz) nedir ?

Kemik ölçümü sonucu nasıl değerlendirilir? 

Yapılan ölçüm sonucunda elde edilen T skorunun  -2.5 SD’den düşük olması osteoporoz tanısı koydurur.

Ayrıca, bazı biyokimyasal kan ve idrar testleri de kemik yapımı ve yıkımı hakkında bilgi verir.

Kemik erimesinin sonuçları nelerdir?

Osteoporozun en önemli sonucu, özellikle yaşlılıkta daha da önemli hale gelen “kemik kırılmalarıdır”. Kırıklar çoğunlukla kalça, omurga ve bilek kemikleri başta olmak üzere tüm kemiklerde görülebilir.

Kemik erimesi çoğu kemiğin şeklini de etkilediğinden, vücudumuzun duruşu da bozularak kamburlaşmaya sebep olur. Osteoporoz nedeniyle ileri yaşlarda çoğu kişide boy kısalmasına rastlanır.

Osteoporoz nedeniyle kişilerin hareket kabiliyeti de azaldığından, kişilerin daha önce rahatlıkla yapabildiği hareketler ve fiziksel aktiviteleri kısıtlanır. Bu sebeple, insanlar kendilerini izole hissederek depresyona girebilirler.

Yaşlılarda kemik erimesi nedeniyle görülen kalça kırığı vakalarının takriben %20’sinin kırığa veya kırığı tamir için yapılan ameliyatlara bağlı olarak bir sene içinde öldükleri saptanmıştır. Yaşayanların büyük bir çoğunluğu da uzun süreli bakıma ve rehabilitasyona ihtiyaç duymaktadır.

Osteoporoz sinsi hastalıklardan biridir. Sessiz bir şekilde ilerlerken kemiklerinizin günden güne zayıfladığını fark edemezsiniz.

Kemik erimesini önlemek için neler yapılabilir?

kemik erimesi

  • Dengeli beslenme ve yeterli kalsiyum alımına dikkat edilmelidir.
  • Ağır, kısa sürede aşırı kilo verdirici diyetlerden kaçınılmalıdır.
  • D vitamin düzeyleri takip edilmeli, yeterli D vitamini alınmalıdır.
  • Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapılmalıdır.
  • Sigara içilmemeli, pasif içicilik de olmamalıdır.
  • Aşırı alkol alınmamalıdır.

Yaşlılıkta kemik erimesinin sonuçlarıyla karşılaşmamak için erken dönemde ne önlemler alınması gerektiğini doktorunuza danışmalı, gerekirse biyokimyasal ve radyolojik tanı yöntemleri kullanılarak kemik erimenizin derecesi belirlenmelidir. Buna göre doktorunuzun tavsiyelerine uymalı, gerekli tedavileri aksatmadan uygulamalısınız.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

5 Yorum