NIFTY test nedir ?

Annenin kanı kullanılarak anne karnındaki bebekte Down Sendromu veya sık görülen trizomilerin olup olmadığının tespiti yapılabilir. “Girişimsel olmayan fetal trizomi testi” anlamına gelen İngilizce kelimelerden (Non-Invasive Fetal Trisomy test) türetilmiş testin adına NIFTY Test adı verilir. Ayrıca Prena test veya Harmony testlerdeki metod da aynısır.

NIFTY test, anne karnındaki bebeği veya anneyi hiçbir riske sokmadan Down Sendromu başta olmak üzere çeşitli kromozom anormalliklerini tespit etmeye yarayan basit bir kan testidir.

Hücrelerimizdeki kromozom sayısı kaçtır?

niftytest

Bilindiği gibi hücrelerimiz 46 adet kromozom taşır.

Bu 46 adet kromozomun 23 tanesi anneden, 23 tanesi babadan gelir.

Nadir de olsa, anneden veya babadan gelen kromozom sayılarında bir anormallik görülebilir. Özellikle 21. kromozom, 18. kromozom ve 13. kromozom anne veya babadan 1 yerine 2 tane aktarılabilir. Bu durum, bebekte Trizomi 21 (Down Sendromu), Trizomi 18 (Edwards sendromu) ve Trizomi 13 (Patau sendromu) adı verilen hastalıklara sebep olabilir.

Bebekteki kromozom anormallikleri nasıl tespit edilir?

Hamilelik sürecinde yukarıda sayılan kromozom anormallikleri açısından kadınlar çeşitli yöntemlerle kontrol edilirler. Biyokimyasal kan testleri ile bu anormalliklerin  görülme riski hesaplanmaya çalışılır. Radyolojik testler de tanıya yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir.

Kromozom anormalliklerini saptamanın en güvenilir yolu bebeğin kromozom sayısında bulunan fazlalığı tespit etmektir. Bunun için anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı adı verilen sıvıdan örnek alarak, bebeğe ait hücrelerde bulunan kromozomları incelemek gerekir.

Aynı amaçla, koryonik villus adı verilen dokudan veya kordon kanından tahliller yapılabilir.

Ancak bu tekniklerin hepsi girişimsel teknikler olup, anneye ve/veya bebeğe zarar verme riski vardır. Düşüğe neden olabilmeleri, uygulamalar sırasında göze alınan risklerden sadece biridir. Uzun yıllardan beri bu tekniklerin yerine geçecek ama aynı doğrulukta sonuç verecek girişimsel olmayan bir teknik arayışı vardır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree