-->

Obezite nedir ?

Yorum Gönder
Obezite, bilinen adıyla şişmanlık, vücut yağ oranının artması olarak da tanımlanabilir. Kozmetik olarak kötü görüntüsünün yanında, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi bazı hastalıkların görülme riskini artırması sebebiyle önemlidir. Ancak, az da olsa kilo kaybı bahsedilen hastalıkların görülme riskini oldukça azaltır.

obezite kilo sorunu


Kime obez denir ? 


Vücut kitle indeksi (VKİ) ( vücut kitle indeksi nedir ?) 30 veya üzerinde ise kişiye obezite teşhisi konur. Genetik ve hormonal faktörler vücut ağırlığını etkilese de, günlük aktivitelerinizle yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız bu fazla kaloriler vücudunuzda yağ olarak depolanır ve obezite meydana gelir.

obezite şişmanlık


Obezite sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

1.Aktivite azlığı; yeterli bedensel aktivite göstermiyorsanız, aldığınız kalorileri yakmıyorsunuz demektir. Yakılmayan kaloriler vücutta yağ olarak depolanır.

2.Sağlıksız diyet ve yeme alışkanlıkları; yüksek kalorili yiyecekler, fast-food yemekler, kalorinin çoğunu gece alma, yüksek kalorili içeceklerin tüketimi kilo alımına sebep olur.

3.Hamilelik; hamilelik sırasında kadının kilosu artar. Hamilelik sonrası kadınlar aldıkları kiloları vermekte zorlanır. Bu kilolar daha sonra kalıcı olur ve obeziteye sebep olur.

4.Az uyuma; günde 7 saatten az uyku hormonların salınmasında değişikliğe sebep olarak iştahı artırır.

5. İlaç tedavileri; Antidepresanlar, ağrı kesiciler, antipsikotik ilaçlar, anti diyabetikler ve steroid ilaçlar gibi bazı ilaçlar kilo alımına sebep olabilir.

6. Tıbbi problemler; çeşitli hastalıklar kilo alımına sebep olabilir. Bu hastalıklar arasında; polikistik over sendromu, Cushing hastalığı ve tiroid hastalıkları gibi hastalıklar sayılabilir.Obezite durumunda çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşılabilir:

  • Kanda yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri

  • Şeker hastalığı (Tip 2 Diabetes Mellitus)

  • Kan basıncında yükseklik (Hipertansiyon)

  • Yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri ve  yüksek kolesterol ve trigliserit seviyelerinin bir arada bulunması (Metabolik Sendrom)

  • Kalp hastalıkları

  • Uykuda solunum duraklaması sebebiyle uyku düzeninin bozulması (Uyku apnesi)

  • Safra kesesi hastalıkları

  • Karaciğer yağlanması

  • Yaşam kalitesinde azalma, depresyon

  • Çeşitli fiziksel aktivitelerde sorun yaşama

Yukarıda bahsedilen tıbbi problemlerle karşılaşmamak için sadece ileri yaşlarda değil, çocukluk çağından itibaren önlem almak gerekir. Obezite görülme oranı çocuklarda da belirgin derecede artmıştır (çocuklarda obezite).

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN