PRP ( Platelet rich plazma ) nedir ?

“Trombositten zengin plazma” anlamına gelen İngilizce kelimelerin (Platelet Rich Plasma) baş harflerinden oluşan “PRP”, uygulanan tedavi yönteminin de kısaltılmış ismi olarak kullanılır. PRP uygulaması için, kişinin kendisinden özel bir tüpe bir miktar kan alınır. Bu kan özel santrifüj hızlarında ayrıştırılarak trombosit adı verilen kan hücrelerinden yoğun bir plazma elde edilir. PRP, bu plazmaya verilen isim olup aynı kişide tedavi amaçlı kullanılır. 

Trombositler kan pıhtılaşmasında yer alan hücreler olup, damar bütünlüğünün bozulması durumunda aktive olup yara yerinden kan kaybını engeller.

Ayrıca, içerdikleri çeşitli büyüme faktörleri salınarak yara yerinin iyileşmesine katkıda bulunur. Trombositlerin bu özelliğinden faydalanarak, hedef dokuya PRP enjeksiyonu ile daha yoğun bir konsantrasyonda trombosit göndererek vücudun kendini yenileme kabiliyetine katkıda bulunulur ve iyileştirici etki güçlendirilir.

platelet rich plasma

Aslında uzun yıllardan beri kronik yaraların iyileştirilmesi ve özellikle omurga ameliyatlarında kemik yapımının uyarılması gibi alanlarda kullanılmakta olan PRP yöntemi, son yıllarda estetik uygulamalarda da yer almaya başlamıştır.

PRP nasıl elde edilir? 

PRP hastanın kendisinden elde edilir. Kullanıma hazır bir solusyon değildir. Genellikle hastanın kolundaki bir damardan belirli bir miktar kan alınır. Pıhtılaşmayı önleyici madde içeren özel bir tüpe alınan kan örneği,  santrifüj adı verilen cihazlarda uygun hızlarda çevrilir. Bu işlem ile trombosit dışındaki hücreler tüpün dibine çökerken kanın sıvı kısmı olan plazma ve trombositler üstte kalır. Bu kısım alınarak tedavide kullanılır. Bu işlemler steril ortamda yapılır.

PRP

PRP nasıl uygulanır? 

Plazma elde edildikten sonra genellikle ilgili bölgeye enjekte edilir ya da deri üzerine yüzeyel olarak uygulanır. Bazı uygulayıcılar enjeksiyonu, plazma içinde bulunan trombositleri aktive ettikten sonra yapar. Enjeksiyon bölgesinde aktive olacaklarını düşündüklerinden, trombositleri aktive edici ajan kullanmayan uygulayıcılar da vardır. Aktivasyon sonucu trombositlerin içinde bulunan çeşitli büyüme faktörleri salınarak, tedavi edici etkilerini gösterirler.

Yazının devamı için aşağıdaki ‘sonraki sayfa’ya tıklayınız

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

2 Yorum