-->

Şeker hastalığı nedir ?

3 yorum
Şeker hastalığı, kan şekerini düşüren insülin hormonundaki eksiklik veya insülinin etkisini gösterememesi sebebiyle vücudun karbonhidrat, yağ ve protein olarak aldığı besinlerden tam olarak yararlanamadığı bir hastalıktır. Şeker hastalığı tıbbi olarak "Diabetes mellitus" olarak adlandırılır. Diabetes mellitus kronik bir hastalık olup, doktorunuz tarafından verilen tavsiyelere uyulması ve ilaçların dikkatli bir şekilde kullanılmasını gerektirir. Aksi durumda, sinsi bir şekilde ilerleyerek başlangıçta fark edilmeyecek, fark edildiğinde ise geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açacaktır.

şeker hastalığı


Şeker hastalığı tipleri şunlardır:


Tip 1: İnsülin hormonunu üreten pankreastaki beta hücreleri adı verilen hücrelerin çeşitli nedenlerle tahrip olmasına bağlı olarak insülin hormonunun kesin eksikliğinin olduğu şeker hastalığıdır. 

Tip 2: Pankreastaki beta hücrelerinden insülin salınımında azalmanın yanı sıra vücut hücrelerinde insülin duyarlılığının azalması ile karakterizedir.

Gebelik: Daha önce olmayıp, gebelik esnasında görülen şeker hastalığıdır. 

Farklı sebeplere bağlı: Çeşitli hastalıklara bağlı olarak şeker hastalığı gelişmesidir. 

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Tip 2 şeker hastalığının başlangıcının farkına varmak zordur. Genellikle başka amaçlarla yapılan kan testleri sonucu ortaya çıkar. Başlangıcı ve ilerlemesi sinsi bir hastalık olduğundan mümkün olduğunca erken fark edilerek önlemlerin alınması ve tedavinin başlatılması son derece önemlidir. Bu sebeple, yukarıdaki resimde gösterilen belirtileri gözden kaçırmamak gerekir. Aşağıda bu belirtilerden bazıları ve nedenleri incelenmiştir:

diyabet belirtileri

Susuzluk: Kanda artan şeker miktarı kanın yoğunluğunu da artırdığından susama merkezi uyarılır ve kişinin şekeri yükseldiğinde susuzluk hissederek bol miktarda su içer.

Sık idrara çıkma: Kanda yükselen şekerin fazlası idrarla atılmaya başlar. Şekerin idrarla atılabilmesi için yoğunluğunun azaltılması gereklidir. Bunun için de bol suya ihtiyaç vardır. Böbrekler şekeri vücuttan atarken bol miktarda suyun da kaybına sebep olur.

Açlık hissi: Vücut hücreleri enerji için şekeri kullanamadığı için besin miktarının az olduğunu düşünerek açlık merkezini uyarır ve kişi kendini devamlı aç hisseder.

Zayıflama: Vücut yağlarının enerji için kullanımına bağlı olarak kişide zayıflama görülür.

Görme bulanıklığı: Yüksek şeker düzeyleri gözdeki ince kılcal damarlara hasar vermeye başladığı için görme sorunları başlar.

Uyuşma: Yüksek şeker düzeylerinin sinir hücrelerine verdiği zarar nedeniyle el ve ayaklarda uyuşmalar hissedilir.

Yara iyileşmesinde gecikme: Damarlarımız çok erken dönemde yıpranmaya başladığı için dolaşım bozukluğu meydana gelir ve vücudumuzun herhangi bir yerindeki yaranın iyileşmesi bölgenin kanlanması bozulduğu için gecikir.

Şeker hastalığı teşhisi nasıl konur?


şeker hastalığı diyabet

Şeker hastalığı tanısı aşağıdaki yöntemlerden birisi ile konabilir:

Açlık kan şekeri (AKŞ) ölçümü: 8-10 saatlik bir açlıktan sonra ölçülen kan şekeri değerinin 126 mg/dL'ye eşit veya bu değerin üzerinde olması durumunda "şeker hastalığı" tanısı konabilir. Tercihen kan şekeri ölçümünü kısa bir süre sonra tekrarlayarak aynı sonucun elde edilmesi daha uygundur.

Şeker yükleme testi (OGTT): Yapılan şeker yükleme testi sonucunda 2. saat kan şekeri değerinin 200 mg/dL'nin üzerinde olması durumunda da "şeker hastalığı" tanısı konabilir.

Hemoglobin A1c (HbA1c) testi: HbA1c değerinin %6.5'in üzerinde çıkması da tanı koydurucudur.

Herhangi bir saatte yapılan kan şekeri ölçümünde 200 mg/dL'nin üzerinde sonuç çıkması durumunda da "şeker hastalığı" tanısı konabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

3 yorum

 1. bizleri bu konularda bilgilendirmeniz takdire şayan bir hareket çalışmalarınızda başarılar dilerim

  YanıtlaSil
 2. iyi akşamlar.Annemim HbA1c si 6 çıktı normal değer 4-6
  Hb A1C(ıfcc(sı)42 normal değer 20,00-42,00 şeker hastasımı olmuş açlık şeker 98 çıktı.yaş64
  benimde 5.93normal değer 6.2 sınır, şeker adayımıyım.teşekkür ederim.allah işinizi ras getirsin

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,
  Annenizin HbA1c değeri üst sınırdadır, açlık şekeri de normal gözükmektedir. Bu sonuçlar ile ne anneniz ne de sizin için şeker hastası teşhisi koymak mümkün değildir. Annenize belki bir şeker yükleme testi yapılabilir. Bunun için doktorunuzun görüşü önemlidir. Doktorunuza danışmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN