Şeker hastalığı nedir ?

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Tip 2 şeker hastalığının başlangıcının farkına varmak zordur. Genellikle başka amaçlarla yapılan kan testleri sonucu ortaya çıkar. Başlangıcı ve ilerlemesi sinsi bir hastalık olduğundan mümkün olduğunca erken fark edilerek önlemlerin alınması ve tedavinin başlatılması son derece önemlidir. Bu sebeple, yukarıdaki resimde gösterilen belirtileri gözden kaçırmamak gerekir. Aşağıda bu belirtilerden bazıları ve nedenleri incelenmiştir:

diyabet semptomları

Susuzluk: Kanda artan şeker miktarı kanın yoğunluğunu da artırdığından susama merkezi uyarılır ve kişinin şekeri yükseldiğinde susuzluk hissederek bol miktarda su içer.

Sık idrara çıkma: Kanda yükselen şekerin fazlası idrarla atılmaya başlar. Şekerin idrarla atılabilmesi için yoğunluğunun azaltılması gereklidir. Bunun için de bol suya ihtiyaç vardır. Böbrekler şekeri vücuttan atarken bol miktarda suyun da kaybına sebep olur.

Açlık hissi: Vücut hücreleri enerji için şekeri kullanamadığı için besin miktarının az olduğunu düşünerek açlık merkezini uyarır ve kişi kendini devamlı aç hisseder.

Zayıflama: Vücut yağlarının enerji için kullanımına bağlı olarak kişide zayıflama görülür.

Görme bulanıklığı: Yüksek şeker düzeyleri gözdeki ince kılcal damarlara hasar vermeye başladığı için görme sorunları başlar.

Uyuşma: Yüksek şeker düzeylerinin sinir hücrelerine verdiği zarar nedeniyle el ve ayaklarda uyuşmalar hissedilir.

Yara iyileşmesinde gecikme: Damarlarımız çok erken dönemde yıpranmaya başladığı için dolaşım bozukluğu meydana gelir ve vücudumuzun herhangi bir yerindeki yaranın iyileşmesi bölgenin kanlanması bozulduğu için gecikir.

Yazının devamı için “Sonraki sayfa” yı tıklayınız

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

3 Yorum