-->

Sperm Nedir

Yorum Gönder
Sperm ya da bilimsel adı ile spermatozoon, erkek üreme hücresive verilen isimdir. Spermler yoğun kıvamda bir sıvının içinde bulunurlar. Bu sıvının ismine meni ya da er suyu denir. Sperm hücresi erkeklerin er bezlerinde (testis) oluşur ve hücrelerin üretimi erkek bireyin ergenlik çağına girmesi ile başlar, yaşam boyu kesilmeden devam eder.

Üretilen spermler bir kesede toplanır ve boşaltılmaya hazır beklerler. Bir spermin üretimi yaklaşık 74 gün kadar sürer. Bu hücreler gözle görülemezler, ancak özel mercek ve düzeneği olan mikroskop altında görülüp incelenebilirler.

sperm hücresi bölümleri

Sperm hücresi baş, gövde ve kuyruk olmak üzere 3 bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümleri ayrıntılı olarak açıklayacak olursak;

Baş kısmı tüm hücrenin 1/10 kadardır, kadın yumurta hücresi içerisine girme görevini yerine getirir ve yumurtanın dış kısmını eritici maddeler içerir. Döllenme sırasında yumurtaya aktaracağı erkeğin kalıtım özelliklerini taşıyan 23 adet kromozomu içerir.

Gövde kısmı, spermin canlı kalması ve güçlü hareket yeteneği için enerji sağlar.

Kuyruk kısmı, hem sarmal hemde kırbaç hareketi dediğimiz sağa sola hareketi yaparak spermin ilerlemesini sağlar. Kuyruğun güçlü darbeleriyle erkek tohum hücresi olağan koşullar altında dakikada 3 mm kadar hızla ilerleyebilir.

Penis kökündeki kasların kasılması ile dışarıya atılan ejakülat (meni) normalde 2-6 ml hacminde olup ilk atılma esnasında koyu kıvamlıdır. Ejakulat adı verilen sıvıda mililitrede ortalama 50 milyon sperm hücresi bulunur. Vajina içine boşalan bu spermlerden, yalnızca bir tanesi yumurta içine girerek döllenmeyi oluşturur. İlişkiyi takip eden 16 saat sonrasında bile canlı sperm hücrelerinin vajina içinde görülmesi mümkündür.

sperm hücreleri


Sperm sayısının mililitrede 20 milyonun altında ve, hareketliliğin % 30’un altında olması anormal kabul edilir. Spermin dölleme fonksiyonunu belirleyen en önemli faktör ise morfolojik yapısıdır. Bu parametrenin infertilite klinikleri tarafından değerlendirilmesi önem taşımaktadır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN