Spermiyogram nedir ?

Bilimsel ismi “spermatozoon” olan sperm, erkek üreme sıvısı olan meninin (semen, ejakulat) içinde bulunur. Bu sıvının laboratuvar ortamında, sayısal (nicelik) ve özellikleri (nitelik) bakımından incelenmesine spermiyogram (sperm testi, semen analizi, sperm tahlili) denir. Spermiyogram genellikle erkek kısırlığını araştırmak için yapılır. Çocuk sahibi olmak için takriben 1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız bir cinsel ilişki sonunda kadının hamile kalamaması durumunda ilk yapılacak olan laboratuvar testidir. 

Spermiyogram neleri ölçer?

Spermiyogram semen hacmini, toplam sperm sayısını, belirli bir hacimde bulunan sperm miktarını, spermlerin hareketliliğini, normal ve anormal spermlerin sayı veya oranını, sıvılaşma süresini, semende bulunan fruktoz miktarını, semen asiditesini varsa semende bulunan beyaz küre sayısını ölçer. 

Sperm testi yapılırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

1-Kişiye meni analizinin toplanması ile ilgili olarak yazılı ve sözlü bilgiler verilmelidirSperm testi vermeden önce en az 3-4 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Cinsel perhizden kasıt, bu süre içinde cinsel ilişkiye girilmemesi, bilerek veya bilmeyerek (uykuda vs.) boşalma olmamasıdır.

2-Sperm testi için sperm örneği verecek kişinin o anki stresten kurtulup, konsantre olacağı rahat bir ortam sağlanmalıdır. Bunun için, sperm verme işlemi bu iş için ayrılmış özel bir odada yapılmalıdır.

3- Sperm testi için sperm verme işlemine başlamadan önce idrar varsa yapılmalı, eller yıkanıp temizlenmelidir.

4- Sperm testi için laboratuvardan verilen, ağzı geniş steril kabın içine masturbasyon yapılarak sperm verilmeli ve hiç bir şekilde kabın içine dokunulmamalı, yabancı bir madde (su, sabun, krem, sabun, tükürük vs.) karıştırılmamalıdır. Çünkü bu maddeler  sperm testi sonucunun yanlış değerlendirilmesine sebep olabilmektedir.

5-Gelen meninin tamamı kabın içine konulmalıdır, kesinlikle hiç bir damlası bile dışarı atılmamalıdır. Eğer yanlışlıkla meniden dışarı akarsa laboratuvara bildirilmelidir.

6-Sperm testi için sperm örneğini, laboratuvar veya hastane dışında bir yerde yapılmak zorunluluğu var ise, sperm yapıldıktan sonra en geç yarım saat içinde, sıcaklığı korunarak laboratuvara ulaştırılmalıdır.

sperm morfolojisi

Sperm testi sonucuna göre ideal olarak karar verebilmek için ortalama 3 -4 hafta ara ile yapılmış en az 2 farklı sperm örneği incelenmelidir.  Özellikle meni örneğinde hiç sperm bulunmadığından kuşkulanılan (azospermik) erkeklerde mutlaka ikiden fazla spermiogram yapılmalıdır.

Yazının devamı için “Sonraki sayfa’yı” tıklayınız!

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

2 Yorum