-->

Spermiyogram nedir ?

2 yorum
Bilimsel ismi "spermatozoon" olan sperm, erkek üreme sıvısı olan meninin (semen, ejakulat) içinde bulunur. Bu sıvının laboratuvar ortamında, sayısal (nicelik) ve özellikleri (nitelik) bakımından incelenmesine spermiyogram (sperm testi, semen analizi, sperm tahlili) denir. Spermiyogram genellikle erkek kısırlığını araştırmak için yapılır. Çocuk sahibi olmak için takriben 1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız bir cinsel ilişki sonunda kadının hamile kalamaması durumunda ilk yapılacak olan laboratuvar testidir. 


Spermiyogram neleri ölçer?


Spermiyogram semen hacmini, toplam sperm sayısını, belirli bir hacimde bulunan sperm miktarını, spermlerin hareketliliğini, normal ve anormal spermlerin sayı veya oranını, sıvılaşma süresini, semende bulunan fruktoz miktarını, semen asiditesini varsa semende bulunan beyaz küre sayısını ölçer. Sperm testi yapılırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?


1-Kişiye meni analizinin toplanması ile ilgili olarak yazılı ve sözlü bilgiler verilmelidirSperm testi vermeden önce en az 3-4 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Cinsel perhizden kasıt, bu süre içinde cinsel ilişkiye girilmemesi, bilerek veya bilmeyerek (uykuda vs.) boşalma olmamasıdır.

2-Sperm testi için sperm örneği verecek kişinin o anki stresten kurtulup, konsantre olacağı rahat bir ortam sağlanmalıdır. Bunun için, sperm verme işlemi bu iş için ayrılmış özel bir odada yapılmalıdır.

3- Sperm testi için sperm verme işlemine başlamadan önce idrar varsa yapılmalı, eller yıkanıp temizlenmelidir.

4- Sperm testi için laboratuvardan verilen, ağzı geniş steril kabın içine masturbasyon yapılarak sperm verilmeli ve hiç bir şekilde kabın içine dokunulmamalı, yabancı bir madde (su, sabun, krem, sabun, tükürük vs.) karıştırılmamalıdır. Çünkü bu maddeler  sperm testi sonucunun yanlış değerlendirilmesine sebep olabilmektedir.

5-Gelen meninin tamamı kabın içine konulmalıdır, kesinlikle hiç bir damlası bile dışarı atılmamalıdır. Eğer yanlışlıkla meniden dışarı akarsa laboratuvara bildirilmelidir.

6-Sperm testi için sperm örneğini, laboratuvar veya hastane dışında bir yerde yapılmak zorunluluğu var ise, sperm yapıldıktan sonra en geç yarım saat içinde, sıcaklığı korunarak laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Sperm testi sonucuna göre ideal olarak karar verebilmek için ortalama 3 -4 hafta ara ile yapılmış en az 2 farklı sperm örneği incelenmelidir.  Özellikle meni örneğinde hiç sperm bulunmadığından kuşkulanılan (azospermik) erkeklerde mutlaka ikiden fazla spermiogram yapılmalıdır.

Yazının devamı için "Sonraki sayfa'yı" tıklayınız!


Sperm sayısını ve kalitesini etkileyen faktörler nelerdir?


Cinsel perhiz süresi, mevsim, hastalıklar, travma, stres, alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı, hormon içeren yiyecekler, hava kirliliği, ilaç kullanımı, işi gereği testisleri çok ısınanlar (şoförler, saunada uzun süre kalanlar vb.), bazı kimyasallar özellikle haşere ilaçları sperm sayı ve kalitesini olumsuz etkileyen faktörlerdendir.

sperm sayımı sperm hücreleri

Sperm testi (Spermiyogram) ile ilişkili terimler ve anlamları: 

NORMOZOOSPERMİ: Sayı, hareket ve şekil bakımından normal spermler.

POLİSPERMİ: Sperm sayısı 250 milyon'dan fazladır.

OLİGOSPERMİ: 20 milyon/mL 'den az sperm olmasına denir.

ŞİDDETLİ OLİGOSPERMİ: 5 milyon/ml 'den az sperm olmasıdır

HİPOSPERMİ: Meni hacmi normalden azdır

ASPERMİ: Ejakulatın (semenin) hiç gelmemesidir.

AZOOSPERMİ: Ejakulat vardır fakat içerisinde hiç sperm yoktur..

ASTENOSPERMİ: Spermlerin motilitesi yani hareketleri zayıftır.

Not:ayrıca sperm nedir konumuzuda aşağıdaki linkten  okuyabilirsiniz: https://www.hayatisaglik.com/saglik-bilgiler/sperm-nedir.html

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

 1. spermiyogram test sonucu degerlerı normalmı yada herhangi bir sorun gözüküyormu yorumlarmısınız...


  Spermiyogram sonuç birim referans değerleri
  Perhız süresi 3 gun gün 3- 5
  Renk : opak opak
  Vizkozite: yüksek normal
  likefikasyon : >120 dk 15-60
  volüm: 3,2 mL 2-6
  ph : (reaksıyon) 9 7-8,5
  lökosit: görülmedi <1
  bakteri: görülmedi negatif
  aglutinasyon : görülmedi negatif

  MOTOLİTE 1.SAAT
  İLERİ COK HIZLI HAREKETLİ %25 %
  İLERİ HIZLI HAREKETLİ %25 % <25
  İLERİ YERİNDE HAREKETLİLİK %20 %
  YERINDE HAREKETLİ %15 %
  HAREKETSİZ %15 %

  MOTİLİTE 2.SAAT
  İLERİ COK HIZLI HAREKETLİ %20 %
  İLERİ HIZLI HAREKETLİ %30 % 30
  ANORMAL YAPILI 57 % <70
  BAŞ ANAMOLİSİ 19 %
  BOYUN ANAMOLİSİ 32 %
  KUYRUK ANAMOLİSİ 8 %
  SPERM SAYISI 40 MİLYON ML milyon/mL 20-250

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Sonucunuzu doktorunuza göstermenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN