York testi nedir ?

York testi, kişinin hangi yiyeceklere karşı toleransının olmadığını ortaya koyan bir kan testidir.

Gıda intoleransı (Bakınız: gıda intoleransı nedir?), besinlerde bulunan bazı maddelere karşı gelişen, alerjik olmayan gıda duyarlılığı şeklinde tanımlanabilir.

Eğer kişide bazı gıdalara karşı duyarlılık varsa, “York testi” ile ortaya çıkarılabilir.

Uzun yıllardan beri bilinmekte olan “gıda intoleransı” ve bu konu ile ilişkili testler, şüpheli sonuçlar verdikleri için güvenilirlikleri açısından kafalarda soru işaretleri oluşturuyor ve konunun uzmanları tarafından pek tercih edilmiyordu.

Gıda intoleransında, besinlere karşı gelişen immünglobulin G (IgG) antikorlarının rolü olduğuna ilişkin bilgiler arttıkça, kişinin duyarlılığı bulunan gıdaları tespit etmede bu antikorların belirlenmesinin faydalı olacağı düşünüldü. Gıdaya özgü bu antikorların varlığı saptandığında, kişinin pozitif çıkan antikora özgü yiyecekten uzak durmasının, duyarlılık nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıkları önleyeceği hesaplandı.

York testinin prensibi nedir?

York testi  ile, kişiden alınan kan örneğinde gıdalara özgü IgG alt tipi seviyesi (IgG4) ölçülür. Gıdaya özgü IgG antikoru varlığı, vücudun o gıdaya karşı daha önceden bir reaksiyon gösterdiğini ortaya koyar. Buradan hareketle, kişinin o gıdaya karşı intoleransı olduğuna karar verilir ve özel bir diyet programı uygulanır.

Aslında hepimizin kanında çeşitli gıdalara karşı IgG antikorları bulunur. Ancak bu antikorların seviyeleri önemlidir. Kişide duyarlılık yaratacak ve rahatsızlıklara yol açacak olan IgG antikor seviyeleri yıllar süren çalışmalar sonucu belirlenmiştir. Belirlenen bu seviyelere göre test yapılan kişi bazında gıda intoleransı testpit edilmekte ve o kişiye özgü bir diyet uygulanmaktadır.

york testi

 Yazının devamı için “Sonraki sayfa”yı tıklayınız.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

12 Yorum