Amniyosentez nedir ?

Anne karnında, amniyon sıvısı içindeki bebekte bulunabilecek genetik anormalliklere tanı koymak amacıyla gebeliğin 16 ile 20. haftaları arası yapılan girişimsel işleme amniyosentez denir. Genellikle ileri yaşta anne adayı olan gebelere önerilen bu işlem, ikili test , üçlü ve dörtlü test gibi tarama testleri sonucu yüksek risk elde edilmiş olan gebelerde tanı koymak için yapılır.

amniyon sıvısı

Amniyosentez nasıl yapılır?

Anne adayının karnının üzerinden özel bir iğne ile girilerek; karın duvarı, rahim duvarı ve amniyon sıvı kesesi geçilerek amniyon sıvısına ulaşılır. Ultrason eşliğinde geçilen yollar görüntülenerek yapılan bu işlemde, bebekten mümkün olduğu kadar uzak bir noktadan 20 mililitre kadar amniyon sıvısı alınır. Alınan bu sıvıda bulunan bebeğe ait hücreler elde edilip, kültür ortamında çoğaltılarak, kromozom analizi yapılır. Kromozom analizi takriben 20 gün kadar süren bir işlemdir. Kromozom analizi sonucu genetik bir anormallik bulunup bulunmadığı ortaya çıkar.

Ancak, “kültür” işleminin başarısız olduğu ve sonuç elde edilemediği durumlar da vardır. Bu durumda amniyon hücreleri çoğaltılamadığı için kromozom analizi yapılamaz ve amniyosentezin tekrar edilmesi gerekebilir.

amniyosentezamniyosentez 1

Amniyosentez kimlere yapılır?

1. 35 yaşın üzerinde bulunan anne adaylarına,

2. Daha önce genetik anormalliği bulunan bebek doğuranlara,

3. Anne adayı veya babada herhangi bir genetik anormallik bulunması durumunda,

4. Hamilelik döneminde yapılan ikili, üçlü veya dörtlü tarama testlerinde yüksek risk saptanmasında,

5. Anne adayının daha önceki gebeliklerinde düşük yapması durumunda,

6.Ultrason incelemelerinde şüpheli veya anormal bulgular elde edilmesi durumunda amniyosentez önerilir.

Yazının devamı için “sonraki sayfa”yı tıklayınız.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree