-->

Anne sütünün faydaları nelerdir ?

Yorum Gönder

Anne sütü, "prolaktin" ve "oksitosin" adlı hormonların etkisiyle meme bezleri tarafından üretilir. Hamilelik döneminin sonunda doğumunu takiben bebeğin beslenmesi için gerekli tüm besinleri içerdiği gibi, bileşiminde bulunan antikorlarla bebeği çeşitli enfeksiyonlardan da koruyan anne sütü Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilk 6 ay içinde mutlaka verilmesi önerilen yegane besin kaynağıdır.

anne sütünün faydaları


Kolostrum nedir ?


Doğumdan sonra memeden gelen ilk süte "kolostrum" adı verilir.

Halk arasında "ağız sütü" olarak bilinen bu süt daha koyu kıvamda, sarımsı bir süt olup yeni doğan bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, içerdiği enfeksiyon önleyici çeşitli faktörler ve "immünglobulin A" adlı antikor ile bebeğin bağırsaklarını mikroplardan temizler.

İlk günlerde protein, yağ ve antikor içeriği daha fazla olan kolostrum yeni doğan için bir aşı olarak da algılanabilir. Kolostrum, ilk 5 gün boyunca gelir.


Geçiş sütü nedir ?

Kolostrumdan sonra ilk 5 ile 15. günler arası salgılanan süttür.


Olgun süt nedir ?

15. günden sonra salgılanan süttür.Anne sütünün bileşimi nedir ?

anne sütü bileşimi

Anne sütü bebek için daima uygun sıcaklıkta ve hazır bir besin maddesidir.

Bebeğin her karnı acıktığında, bedava, aşırı harcama gerektirmeyen organik ve taze olan anne sütü bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, şeker, vitamin, mineral gibi tüm besin ihtiyacını karşılar.

Anne sütündeki proteinlerin büyük miktarı vücut proteinlerine dönüştüğünden, bu özelliği nedeniyle eşsizdir. Protein miktarı inek sütünden az olmasına rağmen oran bebeğin tüm gereksinimini karşılayacak düzeydedir.

Anne sütünde bulunan protein yapısındaki büyüme faktörleri bebeğin büyümesine yardımcı olan diğer faktörlerdendir. Anne sütünde D ve K vitaminleri dışındaki vitaminler de bebeğe yeterli düzeydedir.

Emzirmenin sonuna doğru anne sütünün yağ miktarı arttığından bebekte bir doygunluk yaratır. Böylece bebeğin gerektiğinden fazla beslenmesi ve aşırı kalori alması engellenir. Bununla paralel olarak bebekte obezite gelişimi de engellenmiş olur. Anne sütü ile beslenenlerde çocuklukta obezite daha az görülmektedir.

Ayrıca anne sütünde bulunan "esansiyel yağ asitleri" adı verilen ve besinlerle mutlaka alınması gereken yağ asitleri inek sütünden 5 kat daha fazla olup omega 3 ve omega 6 oranı da dengelidir.

Anne sütünde bulunan demirin %50 ile %60'ı emilmektedir. Bu oran inek sütünde %5-10 civarındadır ve biyolojik yararlılığı da düşüktür.

Anne sütündeki kalsiyum-fosfor oranı 2'ye 1 olup kalsiyumun emilmesini ve vücutta kullanılmasını kolaylaştıran bir orandır. İnek sütünde anne sütüne göre daha fazla bulunan sodyum, potasyum, fosfor ve klor, bebeğin böbrekleri üzerinde aşırı bir yük oluştururken, anne sütünde bu mineraller olması gerektiği kadardır.

Bileşiminin en az %88'i su olduğundan bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar. Bu sebeple bebeğe ayrıca su verilmesine de gerek yoktur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN