Bahar alerjisi nedir

Bahar aylarında çimen, ot, çiçek ve ağaçların yeşermesi ile birlikte polenler atmosfere yayılarak ağız, burun, göz ve ciğerlerimize kadar ulaşırlar.

Bazı kişiler bu polenlere duyarlı olup, vücutlarında alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Bu kişilerde bahar alerjisi adı verilen durum söz konusudur. En tipik bahar alerjisi “alerjik rinit” adı verilen (saman nezlesi)’dir.

Polenler başta olmak üzere alerjiye sebep olan maddeler insan vücudundaki burun ve göz gibi hedef organlarda bir takım biyokimyasal reaksiyonlara sebep olur. Bu reaksiyonların sonucunda hücrelerden bazı maddelerin salınmasına sebep olur.

Salgılanan maddelerden biri “histamin”dir.

Histaminin etkisi nedir?

Histamin, damarlardan dışarı sızıntı olmasına yol açar. Ayrıca, vücutta genel kaşıntı, gözlerde yaşarma, kızarıklık, burunda tıkanıklık ve akıntı, akciğerde ise sekresyon artışı, öksürük, hırıltı gibi belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Allerjik riniti olan hastalarda ayrıca, hapşırma nöbetleri, sulu burun akıntısı, burun ve gözlerde kaşıntı (aynı zamanda konjuktivit), damakta ve gırtlakta kaşıntı ve baş ağrısı görülebilir.

Alerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir; uyku, yemek ve yaşam şeklini olumsuz etkiler; okula devamsızlık ve iş gücü kaybına yol açar. Kent yaşamı alerjik hastalıkların görülme oranını arttırmıştır. Bunda çevre kirliliğinin rol oynadığı düşünülmektedir. Allerjik riniti olan kişilerde sinüs enfeksiyonları, kulakta sıvı birikimi ile ortaya çıkan işitme azalmaları ve burun polipleri de görülebilir. Ayrıca alerjisi olmayan kişilere oranla astım gelişme riski 4 kez daha fazladır.

Alerjik rinitin teşhisi nasıl yapılır?

alerjik rinit

Alerji düşünülen durumlarda yukarıda saymış olduğumuz klinik bulguların yanında tanıyı kesinleştirmek için bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testler aşağıda sıralanmıştır:

Serolojik (kan) tetkikleri
Deri testleri
Burun salgısının kimyasal analizi
Burun içine alerjen maddelerle yapılan uyarı testi

Alerjik rinit tedavisi 

bahar alerjisi

Temel yöntem tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır.

Alerji tanısı doğrulandıktan sonra uygun tedavi başlatılmalıdır. Tedavi 3 ayrı başlık altında toplanabilir:

1. Alerjenlerle temasın kesilmesi,
2. İlaç tedavisi
3. Duyarlılığın azaltılması (Hiposensibilizasyon) (aşı tedavisi)

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

2 Yorum