-->

Hamilelikte varis oluşumu nasıl engellenir ?

Yorum Gönder
Hamilelikte çok sık rastlanılan bir sorun olan varisler, dolaşım sistemindeki kan miktarı artması, damarlarda meydana gelen değişiklikler ve günden güne rahimin büyümesiyle çevre damarlara yaptığı baskı sonucu meydana gelir.

Hamilelikte varis oluşumunu engellemek için alınması gereken önlemler şöyle sıralanabilir:

1. Uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır. Hareketsizlik, ister oturarak ister ayakta olsun varis oluşumunu kolaylaştırır. Bir yerde uzun süre oturmamak gerekir. Sürekli oturmanızı gerektiren bir işiniz varsa her 30-45 dakika da bir 5 dakika işinize ara verip dolaşmanız gerekir.

2. Oturuş pozisyonuna dikkat edilmelidir. Kan dolaşımını güçleştiren bacak bacak üstüne atmak, bağdaş kurmak gibi pozisyonlardan kaçınmak gerekir.

3. Uzun müddet ayakta beklenmemelidir. Ayakta beklemek bacaklar üzerindeki baskıyı arttıracaktır. Eğer ayakta beklemeniz gereken bir durum var ise bulunduğunuz yerde yürüyormuş gibi hareket yaparak kasların ve kan dolaşımının çalışmasını sağlamalısınız.

4. Bacaklar dinlendirilmelidir. Uzanıp dinlendiğinizde bacaklar bükülmeden oturulmalı ve altına bir yastık konarak vücut seviyesinden biraz daha yukarıda olmaları sağlanmalıdır. Böylece damarlardaki kan akışı daha rahat gerçekleşecektir.

hamilelikte varis bacakları dinlendirme

5. Alınan besinlere dikkat edilmelidir. Hamilelikte varis oluşumunu engellemek için; bol su içmek, çok tuzlu ve çok yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Çok tuzlu ve çok yağlı yiyecekler damar yapılarına zarar verdiklerinden sadece hamilelik döneminde değil her zaman kaçınılması gereken yiyeceklerdir.

6. Giyilen ayakkabılar dikkatli seçilmelidir. Çok düz ayakkabılar giymek ve yüksek topuklu ayakkabı giymek varislerin oluşmasını kolaylaştırır. Ayağımızın doğal yapısına uygun ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

hamilelikte varis çorabı

7. Varis çorapları kullanılabilir. Hamilelik çorabı da denilen varis çorapları, ayaklardan yukarı doğru çorabın uyguladığı basınç azalacak şekilde üretilen özel çoraplardır. Doktorunuzun önereceği uygun basınç ve ebatta varis çoraplarının kullanımı hem bacaklarda varis gelişimini azaltır hem de bacaklarda meydana gelen şişlikleri indirir.

8. Egzersiz yapılmalıdır. Günde en az 20 dakika yürümek ya da hamilelik egzersizleri yapmak da varis oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Tüm bu önlemler doktorunuzun bilgisi ve önerileri doğrultusunda olmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN