-->

Hepatit B nedir ?

Yorum Gönder
Hepatit B virüsünün sebep olduğu karaciğer enfeksiyonuna "hepatit B" adı verilir. Bazı kişiler fark etmeden hafif belirtilerle bu enfeksiyonu geçirip iyileşebilirler. Fakat bazı kişiler hepatit B virüsünü vücutlarından temizleyemedikleri için hepatit uzun süreli bir enfeksiyona dönüşür, yani kronikleşir.Uzun dönemde hepatit B enfeksiyonu; karaciğer harabiyeti, karaciğer hasarı ve hatta karaciğer kanserine sebep olur.Hepatit B nasıl bulaşır ? 


Hepatit B virüsü enfekte bir kişinin kanı, vücut sıvıları ile temas veya cinsel  ilişki yoluyla geçiş gösterir.

Virüs, tıraş bıçakları ve hatta diş fırçalarının ortak kullanımı sebebiyle bile olabilir.

Enfekte bir anne adayı hastalığı doğum sırasında bebeğine geçirebilir.

Yiyecek kapları, yiyecekler, su, sarılma, kucaklaşma ile bulaşma olmaz.Hepatit B belirtileri nelerdir ?

Yorgunluk, halsizlik, bulantı, iştahsızlık, karın ağrısı, idrar renginin koyulaşması (çay gibi idrar), dışkı renginin açılması (camcı macunu renginde dışkı), cildin ve gözlerin sararması başlıca belirtilerdir.


Hepatit B'nin seyri nasıldır ? 

Hepatit A'da olduğu gibi  hastaların dinlenmesi, ağır beden hareketlerinden uzak durması, bol sıvı alması, beslenmesine dikkat etmesi, alkolden uzak durması tavsiye edilir.

Akut Viral Hepatit B hastalığının da belirli bir tedavisi olmadığından ancak destekleyici tedavi yapılır.

Kronik Viral Hepatit B hastalığında virüslerin vücutta çoğalmasını durdurup olası karaciğer hasarı ve karaciğer yetmezliğini engellemek için başta interferonlar olmak üzere bir takım ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların kullanımı mutlaka doktor kontrolunda olmalıdır.


Hepatit B nasıl teşhis edilir ?


Bazı kişilerde hastalık hiç belirti vermeyebilir. Bu kişilerde hastalık tesadüfen tespit edilir. Kanda virüse karşı vücudun ürettiği antikorlar (örneğin, hepatit B yüzey antikoru) ve virüsün ürettiği proteinlerin (örneğin, hepatit B yüzey antijeni) tespiti ile teşhis konur. Ayrıca polimeraz zincir reaksiyonu adı verilen yöntemle virüsün genetik materyalinin (viral yük) tespiti de tanı koydurucudur.

hepatit b sarılık

Hepatit B hastalığından nasıl korunulur ?

Hepatit B aşısı enfeksiyondan koruyucudur. 3 doz halinde aşı yaptıranların %95'inde vücutlarında koruyucu düzeyde antikor oluşur. Ayrıca, yukarıda sayılan bulaşma yollarına dikkat ederek hastalıktan korunulabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN