-->

Hepatit nedir ?

6 yorum
Karaciğerin iltihabi hastalığına "hepatit" adı verilir. Hepatit; ilaçlar, toksik maddeler, alkol kullanımı veya en sık olarak virüs enfeksiyonu nedeniyle meydana gelir. Virüslerin neden olduğu hepatitlerden en sık görülenler ise; Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C'dir. Bunların dışında D ve E hepatit virüsleri yanında kızamık, kızamıkçık virüsleri bile hepatite sebep olabilir.


Hepatit belirtileri nelerdir ?


Enfeksiyon sonrası ilk haftalara "akut faz" adı verilir. Hepatit A, B ve C'de bu dönemde; yorgunluk, bulantı, iştahsızlık, karın ağrısı, hafif ateş, deri ve gözlerde sararma meydana gelir. Hepatit B ve C kronik hale gelirse; yıllarca hiç bir belirti vermeyebilir.

hepatit karaciğer


Hepatit tanısı nasıl konur?

Kan testleri hepatit olup olmadığınızı, eğer hepatit varsa hangisi olduğunu ortaya koyabilir. Bazı kan testleri virüsün ürettiği proteinleri, bazıları virüse karşı vücudun ürettiği antikorları tespit ederken, bazıları da kanda bulunan virüsün genetik maddesini tespit etme esasına dayanır.


Hepatit hastalarının kontrolu nasıl yapılır?

Hepatit B ve C hastalarının kontrolu çok önemlidir. Bu kontrolda; karaciğerinizin normal çalışıp çalışmadığını anlamak için "karaciğer fonksiyon testleri" adı verilen kan testlerinin yanında, karaciğer hasarı olup olmadığını belirlemek için ultrason ve tomografi gibi radyolojik tetkikler istenir. Sonuçlar normal ise herhangi bir tedavi yapmaya gerek yoktur. Düzenli kontrol yaptırmak çok önemlidir çünkü erken dönemde tespit edilecek bir bozukluğun tedavisi geç dönemde tespit edilene göre daha kolaydır.


Kronik hepatit nelere sebep olur?

Kronik hepatit En önemli komplikasyon "siroz"dur.

Siroz, karaciğer dokusunun virüs nedeniyle hasara uğraması ve bu sebeple yapması gereken görevleri yapamayacak hale gelmesidir.

Karaciğer vücudumuzda önemli görevleri olan bir organdır. Vücut için gerekli proteinlerin yapımı, sindirim, zehirli maddelerin uzaklaştırılması gibi işlevleri yerine getiremeyeceği siroz hali hayatı tehdit edici bir durumdur.

Karaciğere biyopsi yapılarak siroz teşhisi konabilir. Yorgunluk, bulantı, kilo kaybı, sarılık, karında ve bacaklarda şişme başlıca belirtileridir.

hepatit sarılık hastalığı

Karaciğer kanserlerinin en önemli nedenlerinden biri de kronik viral hepatit enfeksiyonlarıdır. Bu yüzden, kronik hepatit B ve C enfeksiyonlarının düzenli aralıklarla takibi ihmal edilmemelidir.

Kan testlerinin yanında ultrason, tomografi ve MR gibi radyolojik incelemeler tanı koydurucudur.

Erken dönemde tespit edilen karaciğer kanserleri ameliyat ile alınsa da karaciğer kanserlerinin tedavisi zordur. İşlevi bozulan karaciğer için tek seçenek organ naklidir. Karaciğer nakli ülkemizde de yapılmaktadır. Ancak en büyük sorun yeterli organ bağışının yapılmamasıdır.


Hepatit aşısı var mıdır ?

Hepatit A ve B'ye karşı aşı vardır. 1-2 yaş arası tüm çocuklara Hepatit A aşısı yapılması önerilebilir. Ayrıca, hepatit A'ya karşı bağışıklığı bulunmayan kronik hepatit B ve C hastalığı olanlara da Hepatit A aşısı yapılması önerilmektedir. Hepatit B aşısı doğumdan sonra herkese önerilmektedir. Ülkemizde 1998 yılından itibaren tüm yeni doğanlara ücretsiz Hepatit B aşısı yapılmaktadır. Hepatit C için aşı yoktur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

6 yorum

 1. yaren yıldırım13 Aralık 2015 10:21

  sonuçlarımda ldh 411 görünüyor ve akut hapatitim var bu ciddi bir sorun mudur

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Akut hepatit olduğunuzu belirtmişsiniz. Bu durumda karaciğer hücrelerinde hasar meydana geldiğinden LDH testinin yüksek çıkması normaldir. LDH testi ile ilgili olarak "https://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/ldh-laktat-dehidrojenaz-testi-nedir.html" web adresinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Hastalığınız süresince doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyiniz ve kontrollara mutlaka gidiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. 48 YAŞINDA BAYANIM BU DEĞERLERİM NORMAL MİDİR. SAYGILARIMLA.
  GLUKOZ 109
  ALT 54
  AST 24
  GGT 46
  KOLESTROL 244
  HDL 56
  LDL 172,6
  TRİGLİSERİD 77

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  Yazmış olduğunuz test sonuçlarından kolesterol, LDL, ALT yüksek çıkmış. Şeker sonucunuz ise bozulmuş açlık glukozu seviyelerindedir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 5. triglisrid 33
  alt alanin aminotransferaz 111
  aspartat aminotransferaz 45
  oğlum 16 yaşında ve spor yapıyor az önce aldığım bu sonuclar sonrasında telaşlandım ptesi dr kadar bekleyemedim
  yorumlarınızı rica ederim

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  Oğlunuzun ALT değeri epey yüksek. Karaciğer ile ilgili bir problem olma ihtimali vardır. Sizin de okuduğunuz sayfadaki hepatit bunlardan biridir. Bunun yanında bazı sporlar esnasında kullanılan bazı takviye edici maddeler de karaciğeri etkileyebilir. Bunların araştırılması gerekir. Muhtemelen doktorunuz gerekli inceleme ve muayeneleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN