Hepatit nedir ?

Karaciğerin iltihabi hastalığına “hepatit” adı verilir.

Hepatit; ilaçlar, toksik maddeler, alkol kullanımı veya en sık olarak virüs enfeksiyonu nedeniyle meydana gelir.

Virüslerin neden olduğu hepatitlerden en sık görülenler ise; Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C’dir. Bunların dışında D ve E hepatit virüsleri yanında kızamık, kızamıkçık virüsleri bile hepatite sebep olabilir.

Hepatit belirtileri nelerdir ?

Enfeksiyon sonrası ilk haftalara “akut faz” adı verilir. Hepatit A, B ve C’de bu dönemde; yorgunluk, bulantı, iştahsızlık, karın ağrısı, hafif ateş, deri ve gözlerde sararma meydana gelir. Hepatit B ve C kronik hale gelirse; yıllarca hiç bir belirti vermeyebilir.

karaciğer hastalıkları

Hepatit tanısı nasıl konur?

Kan testleri hepatit olup olmadığınızı, eğer hepatit varsa hangisi olduğunu ortaya koyabilir. Bazı kan testleri virüsün ürettiği proteinleri, bazıları virüse karşı vücudun ürettiği antikorları tespit ederken, bazıları da kanda bulunan virüsün genetik maddesini tespit etme esasına dayanır.

Hepatit hastalarının kontrolu nasıl yapılır?

Hepatit B ve C hastalarının kontrolu çok önemlidir. Bu kontrolda; karaciğerinizin normal çalışıp çalışmadığını anlamak için “karaciğer fonksiyon testleri” adı verilen kan testlerinin yanında, karaciğer hasarı olup olmadığını belirlemek için ultrason ve tomografi gibi radyolojik tetkikler istenir. Sonuçlar normal ise herhangi bir tedavi yapmaya gerek yoktur. Düzenli kontrol yaptırmak çok önemlidir çünkü erken dönemde tespit edilecek bir bozukluğun tedavisi geç dönemde tespit edilene göre daha kolaydır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

6 Yorum