-->

Hepatit A nedir ?

Yorum Gönder

Karaciğer iltihabi hastalıklarına "hepatit" adı verilir. Karaciğerin iltihabi hastalığına hepatit A virüsü sebep oluyorsa, ani (akut) gelişen bu karaciğer enfeksiyonuna "hepatit A" adı verilir. Gençlerde daha hafif seyreden enfeksiyonun en önemli belirtisi vücudun sararmasıdır.

hepatit a

Hepatit A nasıl bulaşır ?


Hepatit A enfeksiyonu son derece bulaşıcıdır. Virüs, hasta olan kişinin dışkısı ile vücuttan atılmaktadır. Hasta kişinin tuvalet sonrası ellerini yıkamaması ve kirli eller ile yiyeceklere dokunması hepatit A virüsünün başkalarına bulaşmasına neden olur.

İyi yıkanmamış taze sebze ve iyi pişirilmemiş yemekler, midye gibi deniz mahsulleri de hastalığı bulaştırır.

Hasta olan kişi vücudunda sarılık görülmesinden 2 hafta önce ve sarılık görüldükten 1 hafta sonraya kadar çevreye hastalığı bulaştırabilir.

hepatit a virüsü

Bulaşma nasıl önlenir ?

Bulaşmanın önlenmesi için hijyen kurallarına uyulmalı, tuvalet sonrası eller mutlaka yıkanmalıdır. Yiyecekler pişirilerek tüketilmeli, pişirme sonrası tekrar bulaşma olmamasına özen gösterilmelidir.


Hepatit A'nın belirtileri nelerdir ?

Yorgunlık, halsizlik, bulantı, iştahsızlık, karın ağrısı, kaşıntı, cilt ve gözlerin sararması, çay renkli idrar, giderek rengi açılan ve camcı macunu rengine dönüşen dışkı bulunması hepatit A’nın en belirgin belirtileridir.


Hepatit A'nın seyri nasıldır ?

Virüs vücuda alındıktan ortalama olarak 1 aylık kuluçka süresi sonunda hastalık ortaya çıkar. Belirtileri hafif olduğundan bazen hiç fark edilmeden geçirilebilir.

Hepatit A olan kişilerin dinlenmesi, ağır beden hareketlerinden uzak durması, bol sıvı alması, beslenmesine dikkat etmesi, alkolden uzak durması tavsiye edilir.

Vücutta, A hepatite karşı bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar kişiyi viral hepatit A enfeksiyonuna karşı koruyucudur. Genellikle 2 ay içinde kendiliğinden iyileşir ve karaciğer harabiyetine sebep olmaz. Hepatit A enfeksiyonu kronikleşmez ancak, çok ağır seyreden ve ölüme sebep olan enfeksiyonlar görülebilir. Bir kez A hepatiti geçiren bir kişi hastalığı tekrar geçirmez.


Hepatit A'dan korunma nasıl olur ?

Hepatit A aşısı, hastalığa karşı %95 oranında koruyuculuğu olan bir aşıdır. İki doz halinde 6-12 ay aralıkla uygulanması önerilen aşı, kas içine yapılır. İlk doz uygulandıktan 2-4 hafta sonra aşının koruyuculuğu başlar ve en az 15 yıl süreyle koruyucudur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN