-->

İnek sütü alerjisi nedir ?

Yorum Gönder
İnek sütü alerjisi, inek sütü proteinlerine karşı gelişen alerjik bir reaksiyondur. Genellikle sütteki kazein adlı proteine karşı vücudun bağışıklık sisteminin reaksiyon gösterdiği bu durum aslında çok sık görülmemektedir. İnek sütü alerjisi, her 100 bebekten 2 veya 3’ünde ortaya çıkar.

İnek sütü alerjisi, bebeğin sindirim sisteminin henüz gelişmemiş olduğu ilk birkaç aylık dönemde bulgu veren inek sütü alerjisi laktoz intoleransı adı verilen durum ile karıştırılabilir. Ancak, laktoz intoleransında sütün içinde bulunan “laktoz” adı verilen süt şekerinin sindiriminde problem vardır ve bağışıklık sistemi işe karışmamış olduğundan alerjik reaksiyon görülmez.


İnek sütü alerjisi belirtileri nelerdir ?


İnek sütü alerjisi

İnek sütü alerjisi olan bebekte alerji bulguları inek sütü alımından sonraki ilk
birkaç dakika ile birkaç saat arasında ortaya çıkabilir. Başlıca belirtiler mide-barsak sistemi, solunum sistemi ve cilt problemleri olarak karşımıza çıkar. En sık görülen şikayetler şunlardır:

  • Mide bağırsak sisteminde “kolik” adı verilen ve bağırsaklardaki kasılmaların neden olduğu karın ağrıları: bunlar bebeğin normal uykusunu bozan, huysuzluğa ve sürekli ağlamaya neden olan ağrılar yanında kusma ve ishal veya kabızlık görülebilir.

  • Solunum sisteminin etkilenmesine bağlı olarak; sürekli burun akıntısı, öksürük, hırıltı, nefes almada zorluk görülebilir.

  • Deride ise; egzama, kırmızı kaşıntılı kabarıklıklar, kurdeşen, şişme ve sütle temas eden ağız kenarlarında ve çenede kırmızı döküntüler.


Eğer bebeğinizde aşağıdaki bulgular varsa hemen en yakındaki bir acil servise götürülmelidir:


inek sütü alerjisi

Nefes almada zorlanma ve morarma,
Tüm vücutta yaygın döküntü meydana gelmesi,

Baş ve boyun bölgelerinde şişme.


İnek sütü alerji tedavisi nasıl yapılır ?

Doktorunuz  bu durumdan şüphelenirse bebeğinize inek sütü içeren besinleri vermenizi yasaklayacaktır. Bebeğinizin diyetinden inek sütü çıkarıldığında belirtiler düzelecektir. Ayrıca, anne sütü ile beslenen bebeklerde bu alerji geliştiyse, sizin de diyetinizden inek sütü ve ürünlerini çıkarmanız gereklidir.

Alerji bulgularının tedavisi için “antihistaminik” adı verilen ilaçlar ile “dekonjesan” adı verilen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar mutlaka doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN