Kan nasıl alınır ?

Laboratuvar testlerini yapmak için genellikle bir toplardamardan kan alınır. Toplardamar olarak çoğunlukla dirseğin iç tarafındaki damarlar tercih edilir. Buradaki damarlar genellikle daha geniştir ve kolayca ulaşılabilir.

Ancak bazı kişilerde damarlar ince ve derinde olabilir. Bu durumda diğer kol veya alternatif olarak el üzerindeki damarlardan kan alınabilir.

Damarı ince olan kişilerden ve özellikle bebeklerden kan alımı daha zordur.

Kan alımı öncesi hazırlık nasıl yapılır ?

el üzerinden kan alımı

Kanı alınacak kişi rahat bir koltuğa oturtulur. Koltuk tekerlekli olmamalıdır çünkü kan alma sırasında hareket etmesi sakıncalıdır.

Kan alınacak kişinin kolunu dayaması için koltuğun kolçaklı olması tercih edilir.

Hastaya kan almak için kolunu açması söylenir. Bu sırada hasta genellikle “hangi kolumu açayım” diye sorar. Bu soruya da genellikle “fark etmez” diye cevap verilir. Ancak, kişinin veya kan alan personelin oturuş pozisyonu başta olmak üzere bazı faktörler kan alınacak kolun seçimini etkileyebilir. Örneğin daha önce kan alınacak bölgede geçirilmiş bir ameliyata bağlı meydana gelen değişiklikler kan alımını etkileyeceğinden o koldan kan alınmaması gerekir. Kol dirsekten kıvrılmadan kolçağın üzerine yerleştirilmelidir.

Kan alınmadan önce bölge nasıl temizlenir ?

kan nasıl alınır

Kan alınacak bölge alkollü pamuk ile temizlenir.

Temizlik iğnenin gireceği yer merkez olmak üzere merkezden çevreye doğru dairesel hareketlerle yapılır. Bu işlemden sonra deri üzerindeki alkolün kuruması beklenir.

kan alımı öncesi temizlik

Kan alınmadan önce neden bandaj takılır ?

kan alma şekilleri

Dirseğin 10 cm kadar üst kısmından elastik bir bandaj bağlanarak kan alınacak damarın şişerek görünür veya parmakla hissedilir hale gelmesi sağlanır.

Bandaj, toplardamar içinde kalbe geri dönen kanı durdurarak damarın içinde birikmesini sağlar.

Bazen kişinin yumruğunu sıkması da istenebilir. Bunun nedeni de damarı şişirip damar içine girişi kolaylaştırmaktır.

Kan alınırken kişinin canı yanar mı ?

sivri sinek ısırığı

Kan alımı için bir iğne kola batırılarak damarın içine girer. İğne batırılırken hafif bir acı hissedilir. Bu acı için “sivrisinek ısırığı gibi olacak” benzeri tanımlamalar yapılabilir.

Kan almak için neler kullanılır ?

kan alma seti

Kan alımında bir enjektör iğnesi veya birden fazla tüp içine kan alınmasını sağlayan “holder” (tutucu) adı verilen aparatın iğnesi kullanılabilir.

Aparata takılan tüp içinde vakum olduğundan gerektiği kadar kanı tüpün içine kendiliğinden çekerek tüpü doldurur.

Kan enjektörle alınıyorsa, yapılacak testlere göre kaç tüpe kan alınması gerekiyorsa, bu tüpleri dolduracak kadar kan alınır.

Aşağıda hayatisaglik.com un hazırladığı “kan nasıl alınır” adlı videoyu izleyebilirsiniz.

 

Kan alımı bittikten sonra ne yapılır ?

Kan alındıktan sonra iğne damardan çıkarılır ve kanamayı önlemek için iğnenin çıkarıldığı yere bir parça pamuk kapatılarak birkaç dakika süreyle bastırılması söylenir.

Kanamayı önlemek için pamuk belirtilen süre boyunca bastırılarak bölgeye basınç uygulamak gerekir. Eğer yeterince basınç uygulanmazsa deri altına ve dışarıya kanama olur.

Deri altına kanama olursa bölge şişerek koyu mavi-mor bir renk alır. Bu telaş edilecek bir durum olmayıp ciltte oluşan renk değişikliği genellikle 1 hafta sonra normale döner.

Kanamanın durmasından sonra iğne deliğinin üzeri steril bir bant ile kapatılabilir. Böylece kan alımı tamamlanmış olur.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

10 Yorum