Karyotip analizi nedir ?

Hücre çekirdeği içinde bulunan kromozomların mikroskop altında sayısal ve yapısal açıdan değerlendirilmesi “karyotip analizi” olarak tarif edilebilir. Karyotip analizi yapabilmek için önce analizi yapılacak olan hücrelerin bir takım işlemlerden geçirilerek çoğaltılması ve kromozomların gelişimlerinin belirli bir aşamasında durdurularak mikroskop altında incelenebilecek preparatların hazırlanması gerekir. Tüm bu işlemlerden sonra, bu işte tecrübeli gözler tarafından değerlendirilerek, yapısal ve sayısal açıdan incelenir. Normal veya anormal bulgular raporlanarak incelenen materyal sonuçlandırılır.

Karyotip analizi aşamaları nelerdir?

Hücre kültürü:

Karyotip analizi, hücrelerin içinde kromozom barıdıran ve çekirdek olarak adlandırılan organellerini içeren her hücrede yapılabilir. Bunlar; kan hücreleri, deri hücreleri veya amniyosentez yolu ile elde edilen anne karnındaki bebeğe ait hücreler olabilir (Bakınız: amniyosentez nedir?). Ancak, çeşitli yollarla elde edilen hücrelerden karyotip analizi yapılabilmesi için öncelikle çoğaltılmaları gerekir. Hücrelerin büyüme ve gelişmesi için gerekli besin maddelerini içeren bir ortamda, uygun sıcaklıkta (37 derece) çoğaltılması işlemine “hücre kültürü” adı verilir. Hücrelerin çeşidine, büyüme hızlarına göre hücre kültüründe çoğalma süresi değişiklik gösterir. Rutin uygulamalarda bu süre genellikle 2 gün ile 2 hafta arasındadır.

Hücre hasadı:

Çoğalan hücreler yeterli miktara ulaştıktan sonra hücre bölünmesinin belirli bir aşamasında durdurularak içinde bulundukları kültür ortamından ayırılır. Bu aşamadan sonra hücre çekirdeğinde bulunan kromozomların değerlendirilmesi için gereken safhalar başlar.

gen analizi

Kromozomların ayrıştırılması:

Hücre çekirdeği içinde bulunan kromozomların rahatça incelenebilmesi için hücre çekirdeğinin patlatılması ve kromozomların birbirinden bir miktar uzaklaşması sağlanır. Bu işlem, mikroskop altında incelenecek preparatı hazırlamanın en can alıcı noktalarındandır.

Yazının devamı için “sonraki sayfa”yı tıklayınız.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

One Response