-->

Mide yanması nedir ?

Yorum Gönder
Mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesi sebebiyle göğüsten boğaza doğru hissedilen yanma hissi "mide yanması" olarak tanımlanır.

mide yanması

Besinler yemek borusundan mideye nasıl geçer?

Bir lokma yiyeceği yuttuğunuzda yemek borusundan mideye bir yolculuk başlar. Yemek borusunun alt ucundaki kas gevşeyerek yiyeceğin mideye geçişini sağlar. Geçiş tamamlandıktan sonra tekrar kasılarak kapanır ve mide asidinin yemek borusuna çıkışını engeller.


Asit reflü nasıl meydana gelir?

Ancak bazı kişilerde "yemek borusu alt sfinkteri" adı verilen bu kas gerektiği gibi çalışmaz ve mide asidinin yemek borusuna kaçmasına sebep olur. Buna "asit reflü" adı verilir.


Mide asidi yemek borusuna kaçarsa ne olur?

Mide asidinin yemek borusunu tahrişine bağlı olarak göğüste yanma hissi ve ağrı meydana gelir. Şikayetler yemek sonrası birkaç saat sürebilir. Bazen bu yanma hissi ile beraber,  ekşi ve yakıcı bir sıvının boğaza kadar geldiğini hissedebilir.


Mide yanmasını azaltabilecek faktörler nelerdir ?

Bazı faktörler mide yanmasını artırabilir. Günlük rutin hayatınızda birkaç değişiklik yaparak, hafif mide yanması şikayetlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz:

  • Başlangıç olarak yemek porsiyonlarınızı azaltın,

  • Akşam yemeklerinizi uykuya yatmadan 3-4 saat önce bitirin,

  • Gece geç saatlerde atıştırma yapmayın,

  • Yediğiniz şeylere dikkat edin, sizde sorun yaratan yiyecekleri kısıtlayın,

  • Mide asit yükünü artıran domates ve sosları, soğan, sarımsak, çikolata, limon, portakal gibi yiyeceklerden uzak durun,

  • Kahve, çay, soda, alkol, domates suyu, portakal suyu da mide yanmasına sebep olabileceğinden mümkün olduğu kadar kısıtlayın,

  • Karın içi basıncını artıran egzersiz hareketleri mide sıvısının yemek borusuna kaçışını artıracağından, egzersiz sırasında bu tip hareketleri azaltın,

  • Sol tarafında yatanlarda mide yanması şikayeti daha az görüldüğünden geceleri sol tarafınıza yatmaya çalışın,

  • Yatağınızın baş tarafını yükselterek mide sıvısının yukarı çıkışını yer çekimi kuvvetiyle engelleyin,

  • Sıkı giysiler giymekten kaçının, kemerinizi gevşetin.

mide yanması

Mide yanması için hangi ilaçlar kullanılabilir ? 

Hafif mide yanması şikayetleri "antiasit" adı verilen ilaçlarla giderilebilir. Bu ilaçlar adından da anlaşılabileceği gibi, mide asit seviyesini azaltır ve asidin neden olduğu tahrişi önler. Ancak antiasitlerin uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez.

Uzun süreli ve şiddetli mide yanmalarında "proton pompası inhibitörleri" adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar mide asit üretimini azaltarak etki gösterirler.

Bu gibi ilaçlar mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN