Trigliserit nedir ?

Bu test kan dolaşımında bulunan yağlı maddelerden olan trigliseritin toplam miktarını ölçen testtir. Trigliserit kanda dolaşırken tıpkı kolesterol gibi taşıyıcı bir proteine bağlanır. “Lipoprotein” adı verilen bu protein, yağları ve yağda eriyen vitaminleri vücutta gidecekleri yere ulaştırır. Ölçüm yapılırken, kişinin kan yağlarının tümü hakkında fikir sahibi olabilmek için genellikle kolesterol ve trigliserite  ilave olarak  bu taşıyıcı proteinlerden olan “yüksek yoğunluklu lipoprotein yani HDL” ve düşük yoğunluklu lipoprotein yani LDL” ölçümü de birlikte yapılır.

Kan dolaşımındaki trigliserit nereden gelir ?
Trigliserit yapısı

Yandaki resimde görüldüğü gibi yapısında “gliserol” adı verilen bir alkol ile “3 yağ asidi” bulunan “trigliseritler” vücuda yağlı besinler ile alınırlar. Sindirim esnasında gliserole bağlı yağ asitlerinden ikisi koparılarak trigliseritin boyutları küçültülür ve bağırsak hücreleri tarafından emilimi kolaylaştırılır. Barsak hücresinin içinde parçalar tekrar bir araya getirilerek “taşıyıcı proteine” yüklenip kan dolaşımına gönderilir.

Yağlı besinler dışında trigliserit kaynakları nelerdir ?

Gerektiğinden fazla alınan şekerler de (karbonhidratlar) vücutta trigliseritlere dönüştürülerek depo edilir. Yağların vücuttaki depo şekli olan trigliseritler, vücudun enerjiye ihtiyacı olan durumlarda eritilerek enerjiye dönüştürülür ve kullanılır. Uzun açlık halleri depo trigliseritlerin en çok kullanıldığı durumlardır. Günlük yaşantımızda gereğinden fazla kalori aldıkça, vücut kötü günleri düşünerek fazla kaloriyi trigliserit halinde depolar. Fazla kalori alıp fiziksel aktivitesi de yetersiz olan pek çok insan şişmanlamaktan yakınır. Şişmanlık aslında vücudumuzda kötü günler için depolanan trigliseritten başka bir şey değildir. Aç kaldığımız zaman, örneğin Ramazan ayında oruç tutarken, vücut trigliserit halinde biriktirmiş olduğu yağları eriterek vücudun günlük aktivitesi için gerekli enerjiyi elde eder.

vücutta trigliserit depolanması

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

2 Yorum