-->

Tırnaklar hangi hastalıkların göstergesidir ?

Yorum Gönder

Sağlıklı tırnaklar pembe renkli, tırnak köküne doğru daha açık pembe-beyaz görünürler. Eğer tırnaklarınız bu görünümde değilse, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Tırnaklar hangi hastalıkların göstergesi olduğu yazımızda anlatılmıştır. Tırnaklarınızda aşağıdaki gibi renk, şekil ve işaretlere rastlarsanız mutlaka doktorunuza danışınız:

hastalıkların göstergesi tırnaklar


Tırnaklar hangi hastalıkların göstergesi olabilir?


1.Yenmiş tırnak: Tırnak yenmesi çocuklukta başlayan bir alışkanlığın devamı olabileceği gibi, bir takım kaygı ve endişelerin, hatta daha ağır psikolojik problemlerin göstergesi olabilir. Bu sebeple tırnakların yenmiş olması bu tip hastalıkların göstergesi olabilir.

2.Şişmiş tırnak kökü: Tırnak kökünde kızarıklık ve şişlik olması burada bir enfeksiyonun varlığına işaret edebileceği gibi, “lupus” veya başka birtakım bağ dokusu hastalıklarının işareti olabilir.

tırnak hastalıkları


3.Dalgalı tırnak: Tırnaklarınız dalgalı veya minik çukurluklar içeriyorsa, sedef hastalığı veya artrit belirtisi olabilir.

4.Sarı renkli tırnak: Mantar enfeksiyonları sarı renkli tırnakların en önemli sebebidir. Enfeksiyon ağırlaştıkça tırnak yatağı da geri çekilir ve tırnak aşınır. Daha nadir durumlarda tiroid hastalıkları, akciğer hastalıkları ve şeker hastalığında da sarı tırnaklar görülebilir.

5.Beyaz tırnak: Sarılık gibi karaciğer hastalıklarında tırnaklar beyazlaşabilir.

6.Solgun tırnak: Kansızlık, kalp yetmezliği ve sarılık gibi durumlarda tırnaklar solgun görülür.

tırnak hastalığı


7.Mavi tırnak: Vücuttaki dokuların yeterli miktarda oksijen ile beslenemediğinin göstergesi olan mavi tırnaklar, akciğer enfeksiyonları ve zatürre gibi hastalıkların da belirtisi olabilirler.

8.Kırık tırnak: Kuru ve kırılgan tırnaklar genellikle tiroid hastalıkları ile ilişkilidir.

9.Koyu çizgili tırnak: “Addison hastalığı” adı verilen böbreküstü bezi hastalığı, meme kanseri ve “melanom” adı verilen deri kanserinde bu tip tırnaklar görülebilir.

10.Kaşık tırnak: Demir eksikliğe bağlı kansızlığın önemli bulgusudur.

Tırnaklarda görülen yukarıdaki değişiklikler genellikle belirtilen hastalıklarla beraber bulunsa da, örneğin her beyaz tırnaklı kişide mutlaka “sarılık” olmayabilir.

Tırnaklardaki bazı değişiklikler ise tamamiyle zararsız olabilir. Örneğin bol miktarda yediğiniz mandalina, portakal veya havuç tırnaklarınızın “sarı” görünmesine yol açar. Bu durum bir hastalık göstergesi olmasa da, vücutta fazla miktarda karoten biriktiğini ve bu meyve ve sebzelerin tüketimini azaltmanız gerektiğini ortaya koyar.

Tırnaklarınızda gördüğünüz değişikliklerin önemli olup olmadığını bir cildiye uzmanına muayene olarak öğrenebilirsiniz. Tırnaklar hangi hastalıkların göstergesidir sorusu umarız cevaplanmıştır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN