-->

Zona nedir ?

Yorum Gönder
Zona; su çiçeği hastalığına da sebep olan “Varicella zoster” adlı virüsün neden olduğu, sinir lifleri boyunca yayılarak kaşıntılı, ağrılı kızarık deri kabarcıklarına sebep olan bir hastalıktır. İçi sıvı dolu olan kabarcıklar genellikle bel bölgesinde yer aldığından zona halk arasında "kuşak hastalığı" veya "gece yanığı" olarak da bilinir. Bunun dışında, zona alın ve göz çevresi başta olmak üzere vücudun her yerinde bulunabilir.


Zona belirtileri nelerdir ?


Deri lezyonlarının görülmesinden birkaç gün önce uyarıcı bazı belirtiler ortaya çıkar; kaşıntı, yanma, karıncalanma ve ağrı şeklinde ortaya çıkan bu belirtiler, kızarık deri lezyonlarının görüleceği yerde hissedilirler.


Zona nasıl gelişir ?

Virüs vücuda girdikten sonra su çiçeğine sebep olur. Su çiçeği hastalığı belirtileri farkedilmeden de geçirilmiş olabilir. Ancak, su çiçeği iyileşse de, sinir hücrelerine yerleşerek yıllarca sessiz kalan virüs bir gün tekrar aktive olup “zona” hastalığı yapar.


Zona hastalığı ne kadar sürer ?

Derideki lezyonlar genellikle 7-10 gün içinde kabuklanır ve 1 ay kadar sonra tamamen ortadan kaybolur. Bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde zona hastalığının iyileşmesi daha uzun sürer.

zona hastalığı


Zona kimlerde görülür ?

Yaşlılar, uzun süre stres veya travma yaşayanlar, steroid tedavisi alan hastalar, bazı kanser ilaçları alanlar ile kanser veya AIDS gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanlarda zona hastalığına daha fazla rastlanır.


Zona bulaşıcı mıdır ?

Deri lezyonları ile temas, çevrenizdekilere bulaşarak zona geçirmelerine sebep olmaz. Ancak, bu temas sonucu, su çiçeği geçirmemiş veya su çiçeği aşısı olmamış çocuklar ve özellikle hamileler su çiçeği geçirebilir. Hamilelerin su çiçeği geçirmesi, bebekte çok ağır problemlere neden olabilir. Bu sebeple deri lezyonlarının üzeri kapatılmalıdır.


Zona hastalığının diğer etkileri nelerdir ?

Göz çevresinde meydana gelen lezyonlar göz enfeksiyonuna sebep olup geçici veya sürekli görme kaybına bile yol açabilirler. Virüsler kulağa bulaşırlarsa, duyma veya denge problemlerine yol açabilir.


Zona tedavisi nasıl yapılır ?

Zona'nın belirli bir tedavisi yoktur. Destekleyici tedavi olarak kullanılan antiviral tedaviler hastalığın daha hafif ve daha kısa sürede geçmesini sağlayabilir. Kaşıntı giderici losyonlar ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Tedavinizde hangi ilaçların kullanılması gerektiği doktorunuz tarafından belirlenmelidir.


Zona'dan nasıl korunulur ?

Özellikle 60 yaş üstü için önerilen bir aşının, zona geçirilmesini %50 oranında azalttığı bildirilmiştir. Aşı, hastalık esnasında kullanılmaz ancak ilerki yıllarda zona geçirmeniz riskini azaltır.


gözde zona hastalığı


Kimlere aşı yapılmaz ?


Hamileler, bağışıklık sistemi bozuk olan hastalar, kemoterapi alanlar, radyoterapi alanlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç alanların aşı olması önerilmez.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN