-->

Alkol ve şeker hastalığı

Yorum Gönder
Şeker hastalığı olanlar alkol kullanımı açısından dikkatli olmalıdırlar. Bunu sebebi, alkolün vücutta meydana getirdiği değişiklikler ve kullanılan ilaçlarla etkileşimi sebebiyle kan şeker kontrolunu bozmasıdır.

alkol ve şeker

Alkolün kan şeker düzeyine etkisi nedir ?


Alkol az miktarda tüketildiğinde kan şekeri yükselir. Tüketilen alkol miktarı artarsa, kan şeker düzeyini düşürür. Hatta bu düşüş tehlikeli düzeylere ulaşabilir. Bu yüzden, çeşitli nedenlere bağlı olarak kan şeker düzeyinizde dalgalanmalar varsa, alkol kullanırken çok dikkatli olmalı ve aşırıya kaçmamalısınız. Bira ve tatlı şarap gibi alkollü içkiler de içerdikleri karbonhidrat nedeniyle kan şekerinizi yükseltir.


Alkolün iştaha etkisi nedir ?

Alkol iştahı artırır. İştahınız arttığı için daha fazla yemek yer ve şeker hastalarının dikkat etmesi gereken diyetini bozarsınız. Bu da kan şeker düzeyinizin kontrolunu bozacaktır.

alkol ve şeker hastalığı


Alkolün aldığınız şeker ilaçlarına etkisi nedir ?

Alkol, şeker hastalarının kullandığı ilaçlar veya insülin ile etkileşebilir. Alkol, birlikte alınan bazı ilaçların tedavi edici etkisini azaltırken bazılarının etkisini artırarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Greyfurt için anlatılan mekanizma alkol için de geçerlidir. Karaciğer, alkol ve ilaç halindeki bu kimyasal maddelerden bir an önce kurtulmak için gerekli çalışmaları başlatmasına rağmen, hem ilaç hem de alkolden eş zamanlı kurtulması zaman alır. Bu sebeple hem alkolün hem de ilacın etki süresi ve etkisi artar.


Alkolün diğer etkileri nelerdir ?

Alkol trigliserit düzeylerini yükseltir. Trigliserit tahlili yaptıracak olanlar tahlil öncesi birkaç gün alkol alımını kesmelidir. Eğer kesmezlerse kan trigliserit düzeyleri daha yüksek çıkar.

Alkol kan basıncını artırır.

Alkol, kızarma, baş dönmesi, kalp hızında artma ve konuşma bozukluğuna yol açar.


Alkol alacak şeker hastaları nelere dikkat etmelidir ?

Erkekler 2 bardak bira, 1 kadeh rakı ve 2 kadeh şarap, kadınlar ise bu ölçülerin yarısından fazla alkol almamalıdır.

Alkol, yiyeceklerle birlikte alınmalıdır.

Alkol yavaş tüketilmeli, hızlı içilmemelidir.

Tatlı alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

Birlikte alkol aldığınız arkadaşlarınıza şeker hastası olduğunuz belirtilmelidir.

Üzerinizde şeker hastası olduğunuza dair bir belge bulundurulmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN