Bebeğinizin ilk günü

Doğduğu gün bebeğin görünüşü anne ve babasını endişelendirebilir çünkü bebek, dergilerdeki bebek resimlerine benzememektedir. Bu görüntünün sebebinin bilinmesi aslında kaygılanacak hiç bir şeyin olmadığının anlaşılmasını sağlayacaktır. Bebeğinizin ilk günü konulu yazımız size bebeğinizin doğduğu günkü resmini çizmeye çalışacaktır.

Bebeğinizin ilk günü özellikleri nelerdir?

Bebeğinizin başı:

Normal doğum yapan kadınların bebeklerinin başının şekli farklı görünebilir. Doğum kanalından çıkarken bebeğin başı kanala uyum sağlayabilmek için şekil değiştirir. Ancak ilk birkaç günden sonra baş normal şeklini alır. İkinci farklılık ise başın boyutlarındadır. Bebeğin başı vücuduna oranla büyük gözükmektedir. Bu durum da gayet normaldir. Bebeğin başı vücudunun uzunluğunun üçte biri kadardır.

Bebeğin başında halk arasında “bıngıldak” adı verilen yumuşak iki alan vardır. Bu alanların bulunması da normaldir. Bu alanlar kemiklerin henüz kapatmadığı alanlar olup önde ve arkada olmak üzere iki tanedir ve takriben 18. aya kadar açık kalabilir. Kafada bazen şişkinlikler de bulunabilir. Bunlar normal doğum sırasında kafa derisi altına meydana gelen kanamalar olup genellikle 24 saat içinde ortaya çıkar ve bazen kaybolması bir kaç ayı bulabilir.

Bebeğinizin saçları:

Bazı bebekler saçsız, bazıları ise saçlı hatta uzun saçlı doğabilir.

dergi bebek

Bebeğinizin gözleri:

Genellikle doğumda mavi renkli olan gözler birkaç ay içinde renk değiştirir. Esmer bebeklerin gözleri ise doğumda kahverengi olsa da bunlar da renk değiştirebilir. Gözler doğum sonrası şiş gözükebilir. Gözlerin beyazında doğum sırasındaki basınç etkisiyle bazı kılcal damarların patlayıp kanamasına bağlı kırmızılık olabilir. Bunlar zamanla geçecektir. Gözler odaklama yapamadıkları için şaşı bakıyormuş gibi görünebilir.

Yazının devamı için “sonraki sayfa”ya tıklayınız.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree