-->

Gıda zehirlenmesinde Salmonella

Yorum Gönder
Tifo ve paratifo etkeni de olan Salmonella, çeşitli yiyeceklerde bulunduğu zaman gıda zehirlenmesine sebep olan çubuksu bir bakteridir. Gıda zehirlenmesinde Salmonella mikrobunun etkisi hafif olabileceği gibi, şiddetli de olabilir ve hatta ölüme sebep olabilir.


Gıda zehirlenmesinde Salmonella bakterisi nasıl bulaşır ?


Salmonella insan ve hayvanların bağırsaklarında bulunur ve dışkı yoluyla etrafa yayılır. Su ve yiyeceklerin dışkı ile teması sonucu insana bulaşarak enfeksiyona sebep olur. Özellikle lağım suyu bulaşmış sularla sulanan sebze ve meyvelerin çiğ yenmesi, insanlara hastalığın geçişinde en önemli yoldur.


Salmonella bakterisi en çok hangi yiyeceklerde bulunur ?

Kümes hayvanları başta olmak üzere et, süt ve süt ürünleri, yumurta, deniz ürünleri, bazı meyve ve sebzeler salmonella mikrobunu içerebilir. Bu yiyecekleri pişmemiş, az pişmiş veya pastörize edilmemiş şekilde tüketmemek gerekir.

salmonella

Salmonella nasıl uzaklaştırılır ?


Bu yiyecekler iyi bir şekilde pişirildiğinde salmonella bakterisi ölür. Sebze ve meyveleri güzelce yıkamak iyi bir çözüm olsa da salgınlar esnasında bu da yeterli olmayabilir. Akan su altında birkaç kez yıkanan meyve ve sebzeler, son olarak sirkeli suda be
kletilirse mikroplardan büyük ölçüde arınır. Çiğ tüketilecek meyve ve sebzeler bu şekilde yıkanmadan yenmemelidir.


Salmonella enfeksiyonu belirtileri nelerdir ?

Salmonella bulaşmış gıdaların yenmesinden takriben 12-72 saat sonra başlayan karın ağrısı, ishal ve ateş başlıca belirtilerdir.

Genellikle 4 gün içinde kendiliğinden iyileşen hastalar için özel bir tedaviye gerek yoktur. Sadece bol miktarda su içilmelidir.

Ancak aşırı sıvı kaybına uğrayan hastalara serum takılması gerekebilir.

Antibiyotik tedavisine ihtiyaç olmasa da bu kişiden kişiye değişebilir. Bağışıklık sistemi bozuk, yaşlı veya küçük çocuklarda ve kronik hastalığı bulunan bazı kişilerde salmonella enfeksiyonu ölüme neden olabileceğinden, doktorlar antibiyotik tedavisi başlatabilir.


Yazının devamı için "sonraki sayfa"yı tıklayınız


Salmonella enfeksiyonlarından korunmak için önlemler nelerdir ?

Çiğ tüketilecek sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalıdır. Salata malzemeleri son tıkama suyundan sonra bir süre sirkeli suda bekletilmelidir.

Yemekler mutlaka iyi pişirilmelidir. Gıdaların her tarafı iyice pişmeli, iç kısımlarında pişmemiş yer kalmamalıdır. Pişirilen gıdalar uzun süre bekletilmemeli, kısa zamanda tüketilmelidir.

Et, süt, yumurta gibi ürünler uygun koşullar sağlansa da ancak kısa süre sağlıklı bir şekilde saklanabilir. Çiğ yumurta tüketiminden kaçınılmalıdır. Uzun süre tüketilmeyecek olan etler buzdolabında değil, dondurularak saklanmalıdır.


Buzdolabında saklanan gıda maddelerinin (yumurta, et, sebze) birbiri ile teması önlenmelidir. Özellikle pişmiş gıdalar ile çiğ besinler birbirine değmemelidir.

tavuk eti

Et kesilmesinde kullanılan tahta mutlaka her kullanımdan sonra bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Bu tahta ve kullanılan bıçak yıkanmadan sebze ve meyvelerin kesilmesinde kullanılmamalıdır.

Hem yemek yaparken hem de yemek yemeden önce, en az yarım dakika süreyle, sabunla köpürtülerek eller yıkanmalıdır.

Temiz su kullanılmalıdır. Hem içme suyunuz, hem de yemeklere kullandığınız su temiz olmalıdır. Suyun temizliğinden şüphe ediliyorsa kullanmadan önce mutlaka kaynatılmalıdır.
Bazı hayvanlar bağırsaklarında salmonella mikrobunu taşıdıklarından, tavuk, piliç, kuş, kaplumbağa gibi hayvanlarla veya bunların dışkılarıyla temas sonrası eller sabun ve sıcak suyla yıkanmalıdır. Evde beslenen hayvanların özellikle mutfağa girmesi ve yiyeceklerle teması engellenmelidir.

salmonella taşıyıcıları


Herkesin çok sevdiği civcivler de salmonella kaynağı olabilir. Özellikle 5 yaşından küçük çocukların civcivlerle oynamasına izin verilmemelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN