Gıda zehirlenmesinde Salmonella

Tifo ve paratifo etkeni de olan Salmonella, çeşitli yiyeceklerde bulunduğu zaman gıda zehirlenmesine sebep olan çubuksu bir bakteridir. Gıda zehirlenmesinde Salmonella mikrobunun etkisi hafif olabileceği gibi, şiddetli de olabilir ve hatta ölüme sebep olabilir.

Gıda zehirlenmesinde Salmonella bakterisi nasıl bulaşır ?

Salmonella insan ve hayvanların bağırsaklarında bulunur ve dışkı yoluyla etrafa yayılır. Su ve yiyeceklerin dışkı ile teması sonucu insana bulaşarak enfeksiyona sebep olur. Özellikle lağım suyu bulaşmış sularla sulanan sebze ve meyvelerin çiğ yenmesi, insanlara hastalığın geçişinde en önemli yoldur.

Salmonella bakterisi en çok hangi yiyeceklerde bulunur ?

Kümes hayvanları başta olmak üzere et, süt ve süt ürünleri, yumurta, deniz ürünleri, bazı meyve ve sebzeler salmonella mikrobunu içerebilir. Bu yiyecekleri pişmemiş, az pişmiş veya pastörize edilmemiş şekilde tüketmemek gerekir.

zehirlenme salmonella

Salmonella nasıl uzaklaştırılır ?

Bu yiyecekler iyi bir şekilde pişirildiğinde salmonella bakterisi ölür. Sebze ve meyveleri güzelce yıkamak iyi bir çözüm olsa da salgınlar esnasında bu da yeterli olmayabilir. Akan su altında birkaç kez yıkanan meyve ve sebzeler, son olarak sirkeli suda be
kletilirse mikroplardan büyük ölçüde arınır. Çiğ tüketilecek meyve ve sebzeler bu şekilde yıkanmadan yenmemelidir.

Salmonella enfeksiyonu belirtileri nelerdir ?

Salmonella bulaşmış gıdaların yenmesinden takriben 12-72 saat sonra başlayan karın ağrısı, ishal ve ateş başlıca belirtilerdir.

Genellikle 4 gün içinde kendiliğinden iyileşen hastalar için özel bir tedaviye gerek yoktur. Sadece bol miktarda su içilmelidir.

Ancak aşırı sıvı kaybına uğrayan hastalara serum takılması gerekebilir.

Antibiyotik tedavisine ihtiyaç olmasa da bu kişiden kişiye değişebilir. Bağışıklık sistemi bozuk, yaşlı veya küçük çocuklarda ve kronik hastalığı bulunan bazı kişilerde salmonella enfeksiyonu ölüme neden olabileceğinden, doktorlar antibiyotik tedavisi başlatabilir.

 

Yazının devamı için “sonraki sayfa”yı tıklayınız

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree