-->

Huzursuz bacak sendromu nedir ?

Yorum Gönder
Huzursuz bacak sendromu (HBS) otururken veya bacaklar uzatıldığında; baldır, bacak ve ayaklarda karıncalanma, ağrı, uyuşma ve hareket ettirme ihtiyacı olarak tarif edilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, kalkıp dolaşma ya da en azından bacakları hareket ettirme isteği uyandırır. Bu yapılırsa rahatsızlık geçici olarak kaybolur. Genellikle her iki bacağı da etkileyen HBS daha çok kadınlarda görülür.


Huzursuz bacak sendromunun belirtileri nelerdir ?


Baldırlarda, bacaklarda ve ayaklarda hissedilen ağrı, yanma, zonklama uyuşukluk en sık rastlanan belirtilerdir. Hissedilen rahatsızlık genellikle tam olarak tarif edilemeyebilir. Şikayetlerdeki ortak bulgu, bacakları hareket ettirme isteği duyulması ve hareket sonrasında bir süre için de olsa rahatlama hissedilmesidir.


Belirtiler ne zaman başlar ?


Belirtiler oturmaya başladıktan bir süre sonra hissedilmeye başlar. Özellikle uzun süre oturmak gereken araba, otobüs veya uçak yolculuklarında veya sinema, tiyatro gibi belirli bir süre kalkmadan oturulması gereken ortamlarda bulgular ortaya çıkar. Günlük hayatta ise genellikle işten eve geldikten sonra akşamları dinlenirken hissedilir.


Huzursuz bacak sendromunun sebepleri nelerdir ?

 • Çoğu vakada belirgin bir sebep bulunamamıştır.

 • Özellikle erken yaşlarda ortaya çıkan HBS olgularının yarısının anne babasında da aynı bulgulara rastlanması nedeniyle ailesel olabileceği düşünülmüştür. 

 • Hamilelik sırasında, özellikle hamileliğin son 3 ayında da görülebilir. Daha önce hiçbir yakınması olmayan, ilk kez hamilelik döneminde ortaya çıkan bulguların hamilelik sona erdikten sonra çoğu kadında kaybolduğu görülmüştür.

 • Demir eksikliğine bağlı kansızlığın HBS'a sebep olduğu, kansızlığın tedavisinden  sonra tamamen düzeldiği bilinmektedir. 

 • Çevresel sinir liflerinde görülen rahatsızlıkların (periferik nöropati) da HBS'na sebep olabileceği düşünülmektedir.

 • Parkinson hastalığı, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıklarda da HBS görülebilir.

 • Alkol kullanımı ve uyku düzensizliği de HBS bulgularını tetikleyebilir.

 • Bazı ilaçlar da HBS bulgularının kötüleşmesine sebep olabilir. Bunlar arasında; depresyon, sara, tansiyon ve soğuk algınlığı ilaçları bulunur.

 • Çikolata, çay ve kahve gibi kafein içeren maddeler de HBS bulgularını kötüleştirebilir.


Huzursuz bacak sendromu başka rahatsızlıklara yol açar mı ?

Huzursuz bacak sendromu

HBS bulunan kişilerin yakındıkları en önemli şey gece uykuya dalmada yaşadıkları sıkıntıdır. Bu kişiler ciddi uyku bozukluğuna sahiptir ve gece bu yüzden uykularından uyanabilirler.


Huzursuz bacak sendromu nasıl teşhis edilir ?

HBS teşhisi için belirgin bir test yoktur. Ancak kan sayımı ve serum demir düzeyi ile demir deposunu gösteren testlerin yapılması ile demir eksikliğine bağlı bir kansızlığın bulunup bulunmadığı belirlenebilir. Teşhis konmasını sağlayan en önemli faktör, doktorun size sorduğu sorulara alacağı cevaplardır. Bu yüzden, rahatsızlığınızı en ince ayrıntılarına kadar not ederek doktorunuza iletmelisiniz.


Huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir ?

Huzursuz bacak sendromu

Tedavi öncesi HBS'na sebep olabilecek etmenler araştırılır. Eğer bunlar mevcutsa, önce bunların tedavisinin yapılması HBS'nu azaltmaktadır. Bunun dışında doktorunuz size "dopamin" gibi bazı ilaçlar önerebilir. Bu ilaçların yanında basit ağrı kesiciler ağrılarınızı azaltabilir. Aşağıdaki uygulamalar rahatsızlıklarınızın azalmasında faydalı olabilir:

 • Sıcak bir banyo alıp bacaklarınızı sıcak su içinde bir süre tutmak kaslarınızı gevşeteceğinden rahatsızlığı azaltabilir.

 • Bacaklarınıza yapılacak masaj da sizi rahatlatacaktır.

 • Bacaklarınıza sıcak ve/veya soğuk uygulama yapmak da iyi gelecektir.

 • Stres, rahatsızlığınızı artıracağından, stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.

 • Yorgunluk HBS gelişimini tetikler. Bu yüzden, uykusuz kalmamaya, kaliteli bir uyku çekmek için gerekli şartları sağlamaya özen gösterilmelidir. Her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalışılmalı, rahat bir ortamda yeterli bir süre uyumalıdır.

 • Düzenli bir şekilde her gün egzersiz yapmak HBS bulgularını azaltacaktır. Ancak, egzersizi abartıp, aşırıya kaçmamak gerekir.

 • Çok kahve içiliyorsa, azaltmakta fayda vardır.

 • Alkol ve sigara kullanımının azaltılması ve hatta kesilmesinin HBS'na bağlı şikayetleri azaltacağı düşünülmektedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN