Huzursuz bacak sendromu nedir ?

Huzursuz bacak sendromu (HBS) otururken veya bacaklar uzatıldığında; baldır, bacak ve ayaklarda karıncalanma, ağrı, uyuşma ve hareket ettirme ihtiyacı olarak tarif edilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, kalkıp dolaşma ya da en azından bacakları hareket ettirme isteği uyandırır. Bu yapılırsa rahatsızlık geçici olarak kaybolur. Genellikle her iki bacağı da etkileyen HBS daha çok kadınlarda görülür.

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri nelerdir ?

Baldırlarda, bacaklarda ve ayaklarda hissedilen ağrı, yanma, zonklama uyuşukluk en sık rastlanan belirtilerdir. Hissedilen rahatsızlık genellikle tam olarak tarif edilemeyebilir. Şikayetlerdeki ortak bulgu, bacakları hareket ettirme isteği duyulması ve hareket sonrasında bir süre için de olsa rahatlama hissedilmesidir.

Belirtiler ne zaman başlar ?

Belirtiler oturmaya başladıktan bir süre sonra hissedilmeye başlar. Özellikle uzun süre oturmak gereken araba, otobüs veya uçak yolculuklarında veya sinema, tiyatro gibi belirli bir süre kalkmadan oturulması gereken ortamlarda bulgular ortaya çıkar. Günlük hayatta ise genellikle işten eve geldikten sonra akşamları dinlenirken hissedilir.

Huzursuz bacak sendromunun sebepleri nelerdir ?

  • Çoğu vakada belirgin bir sebep bulunamamıştır.
  • Özellikle erken yaşlarda ortaya çıkan HBS olgularının yarısının anne babasında da aynı bulgulara rastlanması nedeniyle ailesel olabileceği düşünülmüştür. 
  • Hamilelik sırasında, özellikle hamileliğin son 3 ayında da görülebilir. Daha önce hiçbir yakınması olmayan, ilk kez hamilelik döneminde ortaya çıkan bulguların hamilelik sona erdikten sonra çoğu kadında kaybolduğu görülmüştür.
  • Demir eksikliğine bağlı kansızlığın HBS’a sebep olduğu, kansızlığın tedavisinden  sonra tamamen düzeldiği bilinmektedir. 
  • Çevresel sinir liflerinde görülen rahatsızlıkların (periferik nöropati) da HBS’na sebep olabileceği düşünülmektedir.
  • Parkinson hastalığı, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıklarda da HBS görülebilir.
  • Alkol kullanımı ve uyku düzensizliği de HBS bulgularını tetikleyebilir.
  • Bazı ilaçlar da HBS bulgularının kötüleşmesine sebep olabilir. Bunlar arasında; depresyon, sara, tansiyon ve soğuk algınlığı ilaçları bulunur.
  • Çikolata, çay ve kahve gibi kafein içeren maddeler de HBS bulgularını kötüleştirebilir.

Huzursuz bacak sendromu başka rahatsızlıklara yol açar mı ?

huzursuz bacak sendrom

HBS bulunan kişilerin yakındıkları en önemli şey gece uykuya dalmada yaşadıkları sıkıntıdır. Bu kişiler ciddi uyku bozukluğuna sahiptir ve gece bu yüzden uykularından uyanabilirler.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree