İdrar hakkında bilmemiz gerekenler

Gece idrar yapmak için uyanmak normal midir ?

gece idrara kalkma

Çoğu insan ortalama 8 saatlik gece uykusu boyunca idrar yapmak için uyanmaz. Ancak, yatma zamanına yakın çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketimi, alkol tüketimi veya sadece bol sıvı alımı gece 1 kez idrar yapmak üzere uyanmanıza sebep olabilir. Fakat idrar yapmak üzere birden fazla uyanmanız durumunda, aile hekiminize veya bir sağlık kuruluşuna başvurarak durumu bildirmenizde fayda vardır. Çünkü, şeker hastalığı, kalp ve böbrek hastalıkları, erkelerde prostat rahatsızlıkları geceleri sık idrar yapma ihtiyacına sebep olabilir.

 

İdrarınız neden kokar ?

İdrar yapıldıktan sonra bekletilirse kokar. Bunun sebebi idrara bulaşan bakterilerin çoğalması sebebiyle ürettikleri ve salgıladıkları birtakım maddelerdir. Bazen de idrar yaparken her zamankinden değişik bir kokusu olduğunu fark ederiz. Eğer bir enfeksiyon bulunmuyorsa, tüketilen bazı besinler buna sebep olabilir. Örneğin pastırma yedikten birkaç gün sonra sadece idrarımız değil terimiz bile pastırma kokar. Çok lezzetli olsa da sadece bu yüzden pastırma yemekten kaçınanlar vardır. Bunun sebebi, yenen maddenin sindirimi sonrası ortaya çıkan maddelerin vücuttan idrar yoluyla atılışı esnasında koku çıkarmalarıdır. Pastırma örneğinde olduğu gibi bazı baharatlar tüketildiğinde de idrar kokusu hissedilebilir. Ancak idrardaki bazı kokular, özellikle bebeklerin idrar kokusu bazı hastalıkların göstergesi olabileceğinden mutlaka doktorunuza danışılmalıdır.

 

Yeterli su içtiğinizi idrara bakarak nasıl anlarsınız ? 

Günde  içtiğimiz su miktarının yeterli olup olmadığı idrarınıza bakarak anlaşılabilir. Normalde günde 2-2.5 litre su içmemiz önerilir, ancak bazen bu miktar bile yeterli olmayabilir. Bunun en güzel göstergesi idrarınızın rengidir. Sağlıklı bir kişinin idrar rengi koyu sarı ise yeterli miktarda su içmiyor demektir. İdrar rengi iyice açık ve su gibi şeffaf ise o zaman yeterli miktarda su içtiğimiz anlaşılabilir.

İdrar renk skalası

Pembe veya kırmızı idrar neyi ifade eder ?

kanlı idrar

İdrar renginiz pembe veya kırmızı ise en kısa sürede muayene olmalısınız. İdrar yollarınızda bir taş bulunması, idrar yolları enfeksiyonları, böbrek hastalıkları veya mesane kanseri idrarınızın kırmızı renkli olmasına sebep olabilir.

Eğer idrarı boyayan pancar gibi bir besin veya vitamin gibi ilaç almadıysanız, idrarın pembe veya kırmızı olması, idrar yollarında bir kanama olduğunun göstergesidir. Bu kanama, az miktarda ise idrarın renginde belirgin bir değişikliğe sebep olmayabilir.

Bu durumda mikroskobik inceleme ile idrar yollarında kanama varlığı tespit edilebilir. Aşırı kanamalarda ise yandaki şekilde olduğu gibi idrar rengi kırmızıya dönüşür.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

185 Yorum